Kdyby se tato scéna jako vystřižená z akčního filmu opravdu stala, jsou muži hasičských uniformách připraveni ji řešit. Nově totiž mají moderní vyprošťovací techniku. Díky ní mohou havarované letadlo zvednout a bezpečně podložit nafukovacími vaky.

„Každé letadlo má specifickou konstrukci. Ale s tímto ojedinělým zařízením s nimi můžeme zacházet opravdu jako s křehkým zbožím,“ pochvaloval si na středeční představovací akci nové vybavení Ivan Korbelář, šéf letištních hasičů.

Nehoda, při níž by byl použit nový mobilní kontejner, v němž je vyprošťovací zařízení uloženo, se na mošnovském letišti podle jeho dalších slov stala asi před čtyřmi lety. Tehdy neustál přistání pilot menšího letounu Piper.

„Bylo to lehké letadlo, takže jsme ho tehdy zvládli vyprostit i tak. Výhoda nového vybavení je však v tom, že se dá použít i na velké letouny, jako jsou Boeing 737 nebo Airbus A380. Uzvednout se s ním dá až sto dvacet tun,“ vysvětlil dále Korbelář.

Podle ředitele letiště Pavla Schneidera má podobnou techniku už jen pražská Ruzyně. „Jsme připraveni v případě mimořádných událostí na letištích u nás, ale i v Polsku nebo na Slovensku, zařízení i vyškolený personál poskytnout,“ vyjádřil se Schneider.

Kontejner s vyprošťovací technikou přišel na zhruba třináct milionů korun, většinu z investice pokryla dotace z evropských fondů. V nedávné době bylo pro zvýšení bezpečnosti letiště pořízeno například i vozidlo pro likvidaci ropných havárií.