Přivítala jej spontánně asi tisícovka lidí. „Téměř všude, kam přijedu, mne lidé vítají podobně vřele jako v Novém Jičíně. A to i po deseti letech života ve svobodě,“ řekl tehdy Václav Havel, jehož také uvítal tehdejší starosta Nového Jičína Pavel Wessely.

„Vyšli jsme od radnice a krátkou procházku po náměstí jsme ukončili mezi hotelem Jelen a Starou poštou. Tam jsme chvilku stáli a povídali si,“ připomněl si vzácné okamžiky Pavel Wessely a dodal, že když odtud prezident uviděl věž kostela, ihned jej zajímalo, komu je zasvěcený.

Na to, že prezident Václav Havel nebyl v Novém Jičíně, se přišlo na setkání se starosty, které zorganizoval v Praze. „Tak se podařilo, že pár měsíců před koncem tisíciletí zavítal tady a na další místa okresu Nový Jičín. To vstoupilo do historie. Protože kromě Edvarda Beneše tady pak žádný prezident nebyl. Město bylo asi málo významné. Od návštěv komunistických prezidentů bylo město oproštěno, což vidím i jako výhodu,“ poznamenal bývalý novojičínský starosta. „O to byla návštěva prezidenta Václava Havla zajímavější,“ dodal.

Dlouho prý nepřemýšleli nad tím, jaký dárek pro prezidenta přichystat. „Jelikož jsme byli ve městě klobouků, předal jsem mu klobouk,“ vzpomínal Pavel Wessely a dodal, že při přivítání zazpíval dětský pěvecký sbor Ondrášek, a když přišla otázka na tradice města, mohl s klidem říci, že kromě Ondrášku ve městě fungují i další sbory a řada spolků. „To pana prezidenta hodně zajímalo,“ doplnil Pavel Wessely s tím, že poté se odebrali na Starou poštu, kde byla tisková konference. Pak Václav Havel pokračoval na své pouti Novojičínskem, kdy navštívil kromě Nového Jičína také Vojenský opravárenský závod v Šenově u Nového Jičína, Vagonku ve Studénce, Technické muzeum v Kopřivnici, Štramberk, kde přespal a zhlédl amatérské divadelní představení, a Hodslavice. Poté už Václav Havel na Novojičínsko nepřijel.