Počeštěný název svátku prý lidem vůbec nevadí. „Několik rodičů dětí se nechalo slyšet, že konečně nefiguruje v názvu akce americký výraz halloween,“ sdělila ředitelka SVČ Fokus Hana Růžová.

Akci ocenili zejména samotní účastníci. „Dlabaly jsme s kamarádkami dýně, bylo to docela slizké,“ prozradila Patricie Ševčíková (12 let) z novojičínské Základní školy Jubilejní.

Ta se, stejně jako ostatní desítky dětí, zúčastnila výroby strašidelných masek i průvodu přes tamní náměstí a návštěvy podzemí.

„Byla tam pořádná tma, bahno, otevřené kanály i kostry. Byla jsem docela ráda, když jsme vyšli ven,“ usmívala se Ševčíková, která ve Fokusu absolvovala i strašidelný večer při svíčkách.

„Drželi jsme za zemřelé minutu ticha a povídali si. Akci bych doporučila i ostatním. Je to totiž lepší, než se doma koukat na televizi nebo sedět u počítače. Příští rok půjdeme s kamarádkami zase,“ dodala.

Český Helouvín se zamlouval i Janu Špinarovi (8 let) z Kunína. „V podzemí se mi líbilo. Skládali jsme jednu zničenou kostru. Kdybych byl doma, asi bych seděl u počítače,“ přiznal Špinar, který stejně jako ostatní vytrval až do závěrečné 21. hodiny.

Vedení SVČ Fokus zvažuje v příštím roce i možnost přespání dětí v jejich zařízení.

„V minulosti jsme měli akci nazvanou Strašidelný domeček i s nocležníky, která se konala na táborové základně v Hůrce. Ta už nám nepatří, proto uvažujeme nad jejím přesunem pod střechu střediska Fokus,“ prozradila Růžová.