Heřmaničtí již některé vyhlášky začali nedávno rušit sami. Mezitím posoudilo platnost jejich vyhlášek ostravské pracoviště ministerstva vnitra a výsledek byl více než tristní. Máme asi dvacet špatných vyhlášek. Jedná se o vyhlášky, které byly zrušené, protože byly neplatné, které jsme už zrušili sami a které se musí opravit,“ nastínil místostarosta Heřmanic u Oder Jaroslav Duda.
„Například vyhláška o místních poplatcích. Z devíti poplatků, které jsou podle zákona o místním poplatku, pasují na naše podmínky jen tři – ze psů, za užívání veřejného prostranství a ze vstupného,“ začal výčet Duda a upozornil, že v případě psů se mění ohlašovací povinnost ze stáří půl roku na tři měsíce.
Duda navíc upozornil, že ministerstvo vnitra zjistilo, že od roku 2003 do roku 2006 nebyla v obci provedena na platnost vyhlášek ani jedna kontrola. „Tamní pracovnice nám řekla, že téměř všech dvacet vyhlášek, které máme, je špatných,“ sdělil Duda a přiznal, že řadu vyhlášek přepracovával již za minulého starosty. „Bohužel, nejsme každý odborník,“ poznamenal Duda.
Z toho, co pak Duda četl z dopisu ministerstva vnitra, bylo zřejmé, že obec měla jako by platné vyhlášky od roku 1991. Mezi nezrušenými byly například vyhláška o ochraně psů a koček, vyhláška o ochraně životního prostředí ve staré i nové verzi. „Obě jsou špatné a musí se zrušit. Vyhláška o likvidaci odpadů je platná ale špatná. Nemůže se to řešit nájmem popelnic. Máme rovněž zrušit místní poplatek za výherní hrací přístroje, když žádné v obci nemáme,“ řekl Duda a pokračoval ve čtení.
Řada věcí, které obec vydávala jako vyhlášky, z pohledu ministerstva vyhláškami není. „Řád veřejného pohřebiště není vyhláškou, je to jen směrnice. Stejně tak ceník není vyhláška, ale je směrnicí. Přidělování obecních bytů není vyhláškou, ani Domovní řád není vyhláškou,“ vysvětloval místostarosta.
Alespoň ve dvou případech mohl Duda konstatovat, že vyhláška je v pořádku. „Požární řád obce je platný a vyhláška O zachování klidu už je také platná, ale máme tam zachovat takzvanou rozumnost. Ne každý si třeba může pořezat dřevo v jiné dny než v neděli,“ uzavřel Duda. Poté starostka Heřmanic u Oder Irena Šímová sdělila, že s pomocí ministerstva vytvořili takzvanou zrušovací vyhlášku, kterou špatné a neplatné vyhlášky zruší. Tuto zrušovací vyhlášku zastupitelé v zápětí odsouhlasili.