Přednáška pojednávající o životech vrahů a vražedkyň se uskutečnila v prostorách muzea ve Frenštátě pod Radhoštěm. Přednášející historik Muzea Novojičínska ji nazval Tolik životů pro pár korun.

„Ty informace vycházejí z mé dlouholeté badatelské činnosti týkající se přelomu devatenáctého a dvacátého století, která se dotýká také působení zločinců i soudů jak krajského v Novém Jičíně, tak okresního, který byl dlouhá léta ve Frenštátě pod Radhoštěm," sdělil úvodem Radek Polách, jenž poté krátce pohovořil o vzniku soudnictví na Novojičínsku a pak už začal hovořit o temné minulosti, která je nějak spjata s místy dnešního okresu Nový Jičín.

Nejprve zaznělo jméno Antona Schimaka, lupiče a sedminásobného vraha, jenž se narodil v Odrách. „Těch obětí bylo Schimakovi přičítáno více, ale chyběly usvědčující důkazy," poznamenal Radek Polách.

Ústřední postavou případu, který inspiroval Radka Polácha k názvu přednášky, byl Ladislav Šajtar ze Studénky. Tento zločinec sekyrou a řeznickým nožem připravil o život manželský pár a jejich schovanku, kvůli pouhým třem korunám, „Nikdy se neprokázalo stoprocentně, že to byl on," řekl Radek Polách.

Následovaly případy tří vražedkyň, Anežky Konvičkové z Kozlovic, která své nemanželské dítě hodila do rybníku Kotvice nedaleko zámku Nová Horka u Studénky, Marie Boháčové z Frenštátu pod Radhoštěm, jež si sjednala vraždu svého nevlastního otce a Anny Šimegové, která kdysi působila na Frenštátsku a později hodila své nemanželské dítě řeky Bečvy. Tělíčko se pak našlo v jezeře u Velkých Karlovic.

Poslední jméno bylo známé Martin Lecián, rodák z Uherského Ostrohu, který své mládí strávil v novojičínském výchovném ústavu pro mládež. Měl na svém kontě 104 trestné činy, z toho deset dokonaných vražd či pokusů o ně. „Podobných případů různých vrahů je určitě více, většinou na ně ale narazíme při bádání v nějaké jiné záležitosti," uvedl po přednášce pro Novojičínský deník Radek Polách. (Více k tématu přineseme v týdeníku Region)