O tom, že současné vedení a zaměstnanci obecního úřadu v Šenově u Nového Jičína zatím nemohou dohledat asi tři sta položek v majetku obce za desítky milionů korun, jsme informovali v minulém vydání týdeníku Region, stejně jako o trestním oznámení a vyšetřování ve věci prodeje bývalého vojenského areálu v Šenově u Nového Jičína. Podle zprávy auditorské firmy nebylo jasné, zda bylo výběrové řízení, a její závěr vyzněl, že areál obec prodala pod cenou.

Na výše uvedený článek a další skutečnosti chtěl bývalý starosta obce Vladimír Demeter a další dotčení reagovat, proto se ve středu 2. listopadu uskutečnila schůzka, na níž se sešlo šestnáct bývalých i současných šenovských zastupitelů a bývalých zaměstnanců obce. „Oni tvrdí, že něco nemohou dohledat, ale obec není jen úřad. To je DPS, pošta, technické služby, byty, mnoho budov. Pokud mají inventární seznam, nemohou hledat jen na úřadě,“ zmínil se k věci Demeter.

Nechuť nebo něco jiného?

Účastníci schůzky se shodli v tom, že jde spíše o neschopnost a nechuť něco dohledat. „Na minulém zasedání se řeklo, že se nedá dohledat majetek za x milionů korun, a když jsem se ptal, co chybí, řekli, že například železniční vlečka a křižovatka. Zanedlouho se projednával prodej části vlečky Uhelným skladům. Nechápu, jak mohou část vlečky, kterou nemají, prodat. Nakonec se záměr odložil. Buď to dohledat neumí, nebo nechtějí,“ uvedl jeden ze zastupitelů, jenž stejně jako ostatní zatím nechce, aby se v novinách objevilo jeho jméno. „Na zastupitelstvu se o tom asi stejně bude hovořit veřejně,“ poznamenal. Podle přítomných přitom předseda inventární komise dlouhou dobu bydlel v těsném sousedství této vlečky a měl ji prakticky pod oknem.

„Myslím si, že oni se nás nechtějí zeptat, kde ty věci najdou,“ naznačila současná zastupitelka. Osobně jsem se ptala předsedy inventární komise, jestli závěrečná zpráva, kterou předložil, je konečná, a bylo mi řečeno, že ano a byla předána kontrolnímu a finančnímu výboru. Na posledním zasedání zastupitelstva obce zaznělo, že chybí například tiskárna za pětadevadesát tisíc korun. Přitom je v archivu. V srpnu, po Škrpálu, jsem tam o ni zakopla. Alespoň tehdy tam byla,“ uvedla další ze zúčastněných. O nedohledatelných položkách se hovořilo na posledním zasedání šenovského zastupitelstva 12. září. Podle účastníků schůzky s Demeterem někteří z nich na tomto zasedání chtěli inventární seznam nedohledatelných položek s tím, že položky pomohou dohledat. Do dnešního dne ale nic neobdrželi.

Neptají se těch, co vědí?

Starosta Šenova u Nového Jičína Vojtěch Hývnar pro Novojičínský deník 3. listopadu uvedl, že si nevzpomíná, že někdo na zastupitelstvu požadoval inventární seznam, aby pomohl s dohledáním věcí. „Na obecním úřadě je ale ten seznam k nahlédnutí,“ podotknul Hývnar a dodal, že zatím dohledávají věci, o nichž vědí, kde by je mohli dohledat, a potom prý se obrátí na ty, kteří by měli o nedohledatelných položkách vědět.

Současní zastupitelé i pracovníci se podivují nad tím, jak proběhlo předání majetku. „Předaly se jen základní věci a staří dinosauři museli pryč. Nikoho z nás ani jiných zaměstnanců se na nic neptali. Je to o nás bez nás. Takto se to nedělá. Je to rok po volbách. Jak teď chtějí, po roce, dokázat, že to, co není, tam tehdy nebylo?“ uvedl současný zastupitel a dodal, že již před volbami bylo zaměstnancům naznačováno, že o jejich služby nebude dále zájem. Tehdy odešlo v průběhu několika dnů z úřadu i z jeho organizací mnoho zaměstnanců.

Účastníci schůzky se pokoušeli objasnit alespoň některé věci, o nichž obec hovoří, že nejdou dohledat, ale nakonec to vzdali. „Vždyť pořád nevíme, co konkrétně nemohou najít. Takže nemůžeme pomoci, když nevíme, co hledají,“ zaznělo z více úst.

Demeter se rovněž pokoušel vysvětlit nadměrnou platbu za spotřebu energie v bývalém vojenském areálu, na což poukazoval audit. „Vždyť tam nebyly jen ty dva podnikatelské subjekty, ale byly tam i technické služby a holobyty,“ řekl.

Ohledně ceny a výběrového řízení týkajících se bývalého vojenského areálu, kde se dnes staví obchodní centrum Tesco, si všichni myslí, že je to v pořádku. „V zastupitelstvu jsou i dnes lidi, kteří asi zapomněli, že se ty firmy přímo na zasedání prezentovaly a nabízely částky. V zápise ze zastupitelstva to musí být. Proč bychom měli brát dokumenty, které jsou v náš prospěch?“

Podle další účastnice byl na pozemky zpracován znalecký odhad. Stanovil cenu na 43,143 milionu korun. „To má odhadce ve svém počítači, takže stačí se s ním spojit. A areál byl prodán za 45 milionů korun. Takže pod cenou?“ zněla další otázka.

Důvody…

Hývnar nyní k věci uvedl, že ví, že k nějakému výběrovému řízení skutečně došlo, ale zdůraznil, že nic zatím není dokončeno.

Je zřejmé, že v Šenově u Nového Jičína proti sobě stojí dva znesvářené tábory a jeden bude vyvracet tvrzení druhého. „K obvinění pana Hývnara, že se vůbec nezúčastňuji zasedání zastupitelstev obce, jen uvádím, že jsem jej osobně informoval o mé těžké operaci páteře a probíhající nemocenské. Jsem si jist, že kdybych na kterékoliv jednání zastupitelstev došel, ještě týž den by na mě poslali kontrolu. Mám svědky, že jsem byl s panem Hývnarem na několika společných schůzkách a telefonicky jsem s ním hovořil,“ tvrdí Demeter.

Bývalého místostarostu Lubomíra Veverku štve, že jim současné vedení nasazuje psí hlavu, přitom za posledních osmnáct měsíců fungování předešlého zastupitelstva dělali jeho členové zadarmo.

„Bylo málo peněz, tak jsme si odsouhlasili, že si nebudeme vyplácet platy. Nebral jsem nic a přitom jsem kvůli tomu obchodnímu centru jezdil na kraj do Ostravy a podobně. Všechno vlastním autem,“ připomněl Veverka.

„Oni tím, co se teď děje, chtějí zakrýt to, že za první rok fungování vlastně nic moc pořádného neudělali. Opravili družinu a posunuli poutač obce blíže k Novému Jičínu. Jinak se nemají čím chválit. Doteď přitom neudělali třeba varovný a vyrozumívací systém, který byl připravený a na který byly schváleny dotace. Vše bylo protokolárně předáno. Jen se vymlouvají na dřívější vedení a přitom jim spadlo do klína tolik milionů za prodej pozemku pro obchodní centrum,“ přemýšlel nahlas Demeter a připomněl, že kolem stavby obchodního centra Tesco běhali šest let a dotáhlo se to ve chvíli, kdy nastoupilo nové vedení obce. „To Tesco je takzvaným pomníkem bývalého vedení obce,“ uzavřel Demeter.