Eliminovat toto riziko lze podle Görlicha několika způsoby. Jednou z variant je dechová zkouška pomocí alkotesterů, další možnost pak představuje služba Promile INFO. Pomocí jednoduché SMS lze orientačně zjistit, kdy dotyčný může s klidným svědomím usednout za volant.
SMS je nutné odeslat v přesně stanoveném formátu, který obsahuje pohlaví, věk, začátek konzumace alkoholu a množství a druh vypitých nápojů. Tazatel se během několika sekund dozví hladinu alkoholu v krvi včetně času, kdy se hodnota dostane na nulovou hranici. Jak ale zdůrazňují provozovatelé, jde pouze o orientační údaje. Odbourávání alkoholu je podle nich závislé na řadě dalších individuálních faktorů.
Služba Promile INFO funguje tři roky. Garantem je občanské sdružení Sananim, zabývající se mimo jiné protidrogovou prevencí.

Jeho představitelé se nechali inspirovat finským modelem, který v této severské zemi funguje několik roků. Během tří let využilo tuto službu v České republice na patnáct tisíc klientů, někteří z nich i opakovaně. „Rekordmanem je člověk, který letos poslal SMS zprávu celkem 140krát,“ uvedl zástupce Sananimu Josef Šedivý.

Projekt Promile INFO podporuje i Plzeňský Prazdroj, který společně se Sananimem v pátek zorganizoval propagační akci na Stodolní ulici. „Místo nebylo vybráno náhodou. Je zde celá řada potenciálních uživatelů, kteří možná o této službě ani nevědí,“ řekl Jiří Mareček z Plzeňského Prazdroje.

V barech, restauracích i přímo na Stodolní ulici šest hostesek rozdávalo kartičky s přesným návodem na vytvoření zprávy. „Kartička se dá vložit do peněženky a člověk ji může kdykoliv využít,“ dodal Mareček s tím, že se v pátek podařilo rozdat kolem pěti tisíc návodů.
Cena SMS je dvacet korun. Výtěžek z provozu této služby využívá sdružení Sananim k podpoře programů prevence a léčby závislostí a také k dalšímu rozvoji projektu Promile INFO.

„Posílání SMS zpráv není určitě konečné řešení. Hledáme i nové způsoby,“ řekl Šedivý.
Jednou z variant je například rozšíření služby formou java programu, který by si uživatelé mohli stáhnout do mobilu, a sami si tak spočítali hladinu alkoholu. Sdružení Sananim uvažuje také o propojení přímo s restauracemi. „Když budete platit pouze za sebe, na účtence se kromě množství alkoholu a ceny objeví také orientační údaj o tom, kdy se hladina alkoholu dostane na nulu,“ přiblížil další z možností Šedivý.

K tématu

Jak zasílat SMS

SMS musí začínat klíčovým slovem PROMILE, jednotlivé skupiny údajů je nutné oddělit mezerou.
Model: Muž vážící devadesát kilogramů, který od půl deváté večer vypil dvě malá piva, dvojku vínu a velkého panáka.

1. Pohlaví (M – muž, Z – žena), věk a hmotnost v kilogramech

Příklad : Muž 30 let, hmotnost 90 kilogramů (M3090)

2. Začátek konzumace alkoholu
Příklad: začátek pití v půl deváté večer (2030). Je-li rozdíl času začátku konzumace a času objednání služby větší než 24 hodin, je nutné na konec přidat písmeno D. Příklad: začátek pití v 11.59 hod. (1159D).

3. Druh a objem alkoholických nápojů
Nutno zadat podle kódu + číslice vyjadřující počet vypitých sklenic

A – velké pivo 0,5 l (12 stupňů)
B – malé pivo 0,3 l (12 stupňů)
C – víno 1 dl
D – destiláty – velký panák 4 cl
E – destiláty – malý panák 2 cl
F – aperitivy a vermuty 4 cl
G – portské víno, sherry a jiné likéry 1 dl

V případě kombinované konzumace nápojů se mezi jednotlivé druhy vkládá mezera.
Příklad: dvě malá piva, dvojka vína a velký panák (B2 C2 D1)

Konečná podoba SMS:

PROMILE M3090 2030 B2 C2 D1

SMS se zasílá na číslo 9033320, její cena je dvacet korun.

Do minuty by měla přijít odpověď obsahující:
• aktuální hladinu alkoholu v krvi
• čas, kdy hladina klesne na nulovou hodnotu
• stručné informace o rizicích spojených s aktuálním stavem tazatele.