Deset minut před šestou hodinou večerní sál praskal ve švech. „Měli jsme vyprodáno během tří dnů, takže jsme narychlo připravili na sobotu reprízu,“ uvedl Petr Býma, producent představení.

Aleš Kulíšek, představitel náčelníka Karla Němce prý původně nechtěl hrát vůbec. „Potom mě ukecali na poručíka Berana, jenže na zkoušky přestal chodit náčelník, takže jsem k tomu přišel jak slepý k houslím,“ prozradil Kulíšek a dodal, že naučit se text bylo docela náročné a učil se jej hlavně z kazety v autě. Vystupování na prknech znamenající svět bylo jeho premiérou, ale trémy se zbavil po štamprli slivovice.
To Pavel Kramoliš, představitel Varla Frištenského má za sebou již několik veřejných vystupování a ani toto mu nečinilo žádný problém. „Jediné, co na tom bylo zvláštní, tak to, že mi na severním pólu v jarníku bylo pořádně horko,“ pousmál se Kramoliš.

Kramoliš s Kulíškem, a další tři protagonisté, Lukáš Kudělka, Rostislav Kramoliš a Milan Hloušek navázali na dávnou tradici ochotnického divadla v Hodslavicích. „To tady bylo možná tak před pětatřiceti lety. Pak tu byla díra. Jsme tady hodně aktivní, ale hlavně v oblasti sportu. Tak jsme nějak chtěli zacelit díru v kultuře,“ poznamenal Býma.

Myšlenka obnovit v Hodslavicích divadlo prý napadla Petra Býmu, když pracoval v seně na půdě. „Ze sena vypadla krabice, ve které byla kniha. Ta se otevřela a v ní byl zažloutlý list, který potvrzoval otcovství Františka Palackého u Járy Cimrmana,“ řekl s naprosto vážnou tváří Býma s tím, že od Cimrmana k divadlu již nebylo daleko. To prý bylo tak před třemi lety.

Býma se spojil s Terezou Krutílkovou, která na sebe vzala roli režisérky, dali dohromady ansámbl a začali zkoušet. Od první zkoušky po premiéru ale uběhl asi rok a půl. „Letní prázdniny, nemoci a podobně byly nečekanými překážkami,“ naznačila Krutílková a dodala, že původní záměr byl zcela jiný. „Nejprve jsme to zkoušeli tak, že všechny role hrály ženy a jednu z rolí jsem měla i já. Ale zjistily jsme, že to nepůsobí dobře, takže jsem se nakonec degradovala do role režisérky a začali jsme vše nanovo v mužském obsazení,“ vysvětlila Krutílková.
Nabitý sál režisérku i producenta potěšil a povzbudil. Chystají zmíněnou reprízu možná ještě další a už projevily zájem i některé obce z okolí. I to je důvod, proč již nyní uvažují nad dalším dílkem. „Máme více nápadů, ale jako nejpřitažlivější se nám jeví nějaký detektivní román,“ naznačila Krutílková. „Rozhodně to bude něco, kde bychom rádi zapojili ten ženský prvek,“ uzavřel producent Býma.