Půjdeme na Horečky. V kolika rodinách kdysi tato věta zaznívala téměř každý víkend. Horečky totiž byly pro obyvatele Frenštátu pod Radhoštěm i pro návštěvníky z okolí tím, čím je třeba pro Prahu Petřín. Doslova procesí táhla o sobotách ke schodišti u skokanských můstků či k lávce za tenisovými kurty. Na Horečkách totiž čekala krásná příroda a také zotavovna Gustav Kliment, restaurace Rekovice, hotelový komplex Vlčina, nedaleká zařízení Valašská koliba a Hospoda u Janíka či restaurace Skokan, která je u věže skokanského můstku. A pak také nelze opomenout amfiteátr, kam si „poutníci“ posedali třeba k pikniku nebo jen tak k odpočinku.

Amfiteátr na Horečkách naposledy zažíval svou zlatou éru koncem osmdesátých let, kdy do něj mířily stovky lidí na folkové festivaly, koncerty a další vystoupení. S nástupem „nové doby“ počátkem devadesátých let na kulturu v amfiteátru jaksi nezbýval čas a areál začal chátrat. Nespasilo ho ani několik ojedinělých pokusů. V sobotu se tam ale uskutečnil pokus zatím poslední, který by mohl být tím, který odstartuje novou éru Horeček – akce nazvaná Horečky Fest.

Festival, který měl upozornit na nedobrou situaci Horeček a zároveň přiblížit možnou budoucí podobu tohoto místa, zorganizovaly město Frenštát pod Radhoštěm a obec Trojanovice. Na programu byly vystoupení zejména místních kapel, děti se mohly pobavit ve skákacím hradu nebo si mohly dle libosti nechat pomalovat tvář. Asi málokdo z přítomných ale vynechal příležitost podívat se na výstavu mapující historii Horeček i amfiteátru a představující Studii revitalizace Horeček, jak ji ztvárnil architekt Kamil Mrva. „Už by se s tím mělo něco pořádného udělat. Lidi by tady určitě zase začali chodit,“ zmínila se starší návštěvnice Horeček, která se představila jako Růžena.

„Vidím to velmi dobře. Ukázalo se, že Horečky lidi stále zajímají. Myslím si, že tudy tisícovka lidí mohla projít,“ zmínil se ředitel Městského kulturního centra Frenštát pod Radhoštěm Marian Žárský.

Toho hodně mile překvapil zájem o vystavenou Studii revitalizace Horeček. „Původně jsme to chtěli vystavit v nějakém stanu, ale nakonec jsme se rozhodli pro ty vybydlené místnosti pod podiem, což je určitě dobrý kontrast,“ poznamenal Žárský.

Podle něj by náklady na revitalizaci amfiteátru nemusely být až tak vysoké. „Stavebně je stav samotného amfiteátru slušný, stačilo by to zastřešit nějakou lehkou střešní konstrukcí a upravit okolí. Lavičky by se daly vyrobit ze seříznutých klád,“ přemýšlel nahlas Žárský.

Návštěva stovek lidí a jejich zájem o Horečky je pro město dobrým impulzem. „Investice do tohoto areálu vzhledem k přínosu, který by mohla mít, by byla určitě výhodná. Amfiteátr tady odpradávna patři k tomu sportovišti a bylo by dobré do této lokality navrátit život,“ uzavřel Žárský.