Na jaře roku 2010 bude ve Frenštátě díky 29 milionům z Ministerstva práce a sociálních věcí, 22 milionům z Moravskoslezského kraje a také za přispění Frenštátu, Trojanovic, Lichnova, Kopřivnice, Veřovic, Štramberku a Kunčic pod Ondřejníkem moderní domov důchodců na evropské úrovni. „Chtěl bych zabezpečit takový provoz a podmínky pro naše lidi, jak mají například v Belgii nebo ve Francii,“ nastínil ředitel Domova Hortenzie Jaroslav Šula.

S dlouhodobou a především náročnou rekonstrukcí a modernizací by se mělo začít koncem letošního roku. „Především půjde o zkultivování podmínek pro klienty, tedy dovybavíme pokoje sociálním zařízením, které jsou nyní jen společné na chodbách. Kompletně se musí vyměnit elektrika, udělat nové odpady, rekonstruovat výtahy a podobné záležitosti. Tento dům už je starý přes 35 let a už prostě neslouží, tak jak by měl,“ podotkl Šula. Hlavním bodem bude bezbariérovost. „Například balkony jsou nyní pro vozíčkáře absolutně nepřístupné, protože je u vstupu na ně schod. A mnoho lidí má například hendikep také v tom, že nezvednou nohu. Takže je můžeme jedině vynášet, což je mnohdy problém, protože personálu je málo. Musí se také vyměnit okna, balkonové dveře,“ jmenoval Šula. Kromě toho by se měl také vytvořit prostor pro společné činnosti klientů. „Tu tady nemáme. Všechno řešíme v provizorních prostorách v jídelně, která se vlastně třikrát denně připravuje k jídlu,“ doplnil.

V nových prostorách přibude také místo pro lékaře, bufet, pedikúru či holičku. Díky nadstavbě se zvýší kapacita ubytování ze 109 na 132 klientů. „Ale co je důležité, dneska je poptávka po jednolůžkových pokojích. Máme jich třináct a je na to vnitřní pořadník, hodně dlouho se musí čekat. I třeba dva, tři roky. Až to dobudujeme, tak budeme mít 46 jednolůžkových pokojů,“ uvedl Šula. Už teď je Hortenzie zcela zaplněna. „A máme ještě 120 žádostí, ale musím říct, že asi 30 je urgentních,“ poukázal.

Cena za ubytování by po změně nijak převratná být neměla. „Cena závisí na tom, jaké podmínky připravíme, ale zase máme bariéry. Je stanovený jakýsi limit, do jaké ceny se můžeme vejít. A je to víceméně nastaveno tak sociálně, aby většina klientů na to dosáhla,“ řekl Šula.