Od pondělí 15. září hostil Hostašovický vojenský útvar již 32. přebor O nejlepšího psovoda a hlídkového psa resortu ministerstva obrany. Již toto číslo ukazuje, že se jedná o dlouholetou tradici a letošní klání patřilo mezi jedny z nejlepších. Na startovní čáru se postavilo celkem šest družstev, složených ze složek ministerstva obrany a domacího útvaru, který má vždy právo sestavit si vlastní tým. A tak zde mezi sebou bojovali psovodi z hradní stráže, vojenské policie, velitelství sil podpory a výcviku, velitelství společných sil a psovodi z vojenských lesů a statků.

Vojenský útvar z Hostašovic poprvé dostal příležitost organizovat finální souboje vojenských psovodů. „V Hostašovicích probíhají předkola přeborů a tento přebor je vyvrcholením. Na základě dobrých zkušeností, které tady byly, byl místní útvar požádán, zda by uspořádal přebor, protože jsou tady vynikající podmínky co se týče pachových prací, díky lesům a loukám, a jsou zde také pracovníci, kteří mají své zkušenost,“ sdělil Marek Breznay z velitelství sil podpory a výcviku Stará Boleslav, kterému je hostašovický útvar podřízen.

Po celé čtyři dny se soutěžilo v kategorii hlídkový pes v nejrůznejších disciplínách, které měly prověřit všestrannost jak psovodů, tak jejich čtyřnohých pomocníků. Úvodní disciplínou v chladném a deštivém pondělí byl náročný vševojskový výcvik. Ten se skládá z kilometrového běhu, házení granátem a střelby ze vzduchové pistole na deset metrů. Druhý soutěžní den probíhal dopoledne v okolí Hostašovic, neboť byly na řadě pachové práce a po obědě byla na řadě poslušnost. Ve středu bylo závodní vyvrcholení, neboť probíhaly obranářské disciplíny. „Jedná se o průzkum terénu, dopoledne byli v lese schovaní čtyři figuranti a psovodi je za pomocí psů hledali. Odpoledne na hřišti TJ Hostašovice proběhlo zadržení pachatele na sto metrů,“ popsal soutěžní středu Marek Breznay.

Ač celý týden přebor vojenských psovodů na úpatí beskydských kopců provázelo velmi chladné a deštivé počasí, pro samotné psy to byly příznivé podmínky. Vlhkost stírá z člověka pach a pot, což člověk není schopen zaregistrovat, ale čtyřnohý přítel člověka ano. I proto jsou vedle nejrůznější techniky, zbraní a systémů psi nedílnou součásti jak armády, tak i policie. Všechni účastníci předvedli výborné výkony, ne-li jedny z nejlepších. „Porovnával jsem letošní výsledky s výsledky od roku 1966 a je to od roku 1988 nejlepší přebor,“ zhodnotil klání Breznay a dodal, že organizace a zabezpečení celé akce bylo vynikající.