Patří k nejcennějším nálezům, jaké v zámku v Kuníně doposud zaznamenali. Řeč je o divadelní hře Luisa aneb Jak se zkouší láska, jejíž autorkou není nikdo jiný než hraběnka Marie Walburga Truchsess-Zeilová, rozená Harrachová.

„Taková věc se přihodí málokrát za život. Stalo se to během přípravných prací na knize o Zámku Kunín, která letos spatří světlo světa a bude ohlédnutím za dvaceti lety práce zde na zámku,“ sdělil kastelán kunínského zámku Jaroslav Zezulčík.

Hra Luisa aneb Jak se zkouší láska, v originále Wie prüft man die Liebe vznikla v roce 1784 a hraběnka Marie Walburga, majitelka kunínského zámku, ji napsala, když jí bylo 22 let.

„Hru na pokračování otiskl časopis pro ženy Damenjournal für Damengesellschaft ve svém prvním ročníku. Časopisu tuto hru dala k dispozici matka mladé autorky hraběnka Rebeka Harrachová, rozená Hohenemsová. Požádala tehdy, aby jméno autorky nebylo zveřejňováno,“ pokračoval Jaroslav Zezulčík.

„Hra měla nakonec velký úspěch, a tak se v jejím závěru čtenářky dozvěděly, že autorkou je hraběnka Marie Walburga Truchsess-Zeilová, rozená Harrachová, žijící na zámku v Kuníně na Moravě,“ doplnil kastelán zámku v Kuníně.

Ve hře vystupuje šest osob pán a paní Thronbergovi, Luisa, dcera pana Thronberga z prvního manželství, Freudenthal, syn paní Thronbergové z jejího prvního manželství, který je zasnouben s Luisou, rodinný přítel Wellmar a sluha.

„Rodiče se rozhodnou, že lásku svých dětí, nevlastních sourozenců, podrobí zkoušce. Děti byly před osmi lety zasnoubeni, od této doby se však neviděly. Nyní nastává doba příjezdu pana Freudenthala, jehož identita má být Luise zatím skryta… Láska však nakonec zvítězí,“ naznačil průběh hry kastelán kunínského zámku Jaroslav Zezulčík a dodal, že překladu divadelní hry se ujala jedna z našich nejlepších překladatelek a zámek by rád uvedl hru také se zmíněnou novou knihou ještě v letošním roce.