„Během březnových víkendů má veřejnost možnost navštívit Helfštýn bez davů a ještě nenabízíme průvodcovskou službu. Lidé si tedy mohou užít volnou procházku areálem za snížené vstupné,“ přiblížil kastelán hradu Jan Lauro.

Brány Helštýna se letos otevřely vůbec poprvé v lednu během Novoročního výstupu, který měl rekordní návštěvnost. Dorazilo na něj 5200 lidí.

„Vstupné zůstane v této sezoně nezměněné. Loni jsme zavedli novinku v podobě rodinného vstupného, na kterou si lidé zvykají. Zejména rodinám s malými dětmi se ale určitě vyplatí,“ doplnila mluvčí hradu Eva Lehnertová.

Tomáš Hynek z organizace DARK SKY Beskydy. Astronomové v Beskydech mají nový dalekohled. Je největší a jediný v České republice pod tmavou oblohou, kterým se do vesmíru mohou podívat i návštěvníci Beskyd, 2. března 2023, Staré Hamry.
Krása hvězd. V Beskydech funguje nově největší astronomický dalekohled v ČR

První velkou akcí sezony na Helfštýně je čtyřdenní přehlídka řemesel Velikonoce na hradě, která startuje na Velký pátek 7. dubna a potrvá až do Velikonočního pondělí 10. dubna.

„Hlásí se nám hodně stánkařů, takže to bude opět pestré. Návštěvníci mohou zhlédnout ukázky nejrůznějších řemesel, která se vážou k svátkům jara - zdobení kraslic, pletení pomlázek, ale třeba i mletí mouky nebo práce na hrnčířském kruhu,“ vyjmenoval Jan Lauro.

Velikonoční atmosféra přilákala loni na hrad davy a akce patřila k těm nejúspěšnějším. Branami Helfštýna prošlo za čtyři dny deset tisíc lidí.

Prolínání Radomíra Bárty

Lidé nepřijdou ani o sezonní výstavu, která začne vernisáží 29. dubna a potrvá až do 27. srpna. Tentokrát na ní mohou obdivovat mistrné kombinace nerezových, kamenných a skleněných prvků v sochařských dílech Radomíra Bárty.

Bílá v Beskydech. Ilustrační foto.
Smrt snowboardisty na Bílé. Horská služba nemá páky na neukázněné sportovce

„Výstava s názvem Prolínání představí tvorbu designéra a uměleckého kováře Radomíra Bárty. Pracuje s nerezem, hutním sklem, ale i různými nerosty, takže to bude zase trochu jiné pojetí kovu. Autor jezdí pravidelně na Hefaiston, kde sklidil řadu ocenění. Má neotřelý způsob práce a používání kombinace materiálů. I z toho důvodu má výstava název Prolínání - protože se na ní prolínají různé nerosty s kovovými materiály a tvorba je i pro laiky atraktivní. Není to černá kovařina s jasně vymezenými liniemi, ale spíše umělecká práce,“ doplnil kastelán.

I v tomto roce ožije hrad Helfštýn všemi smysly - a to během speciálních nočních prohlídek. Ta první s názvem Palác žije čichem se uskuteční v sobotu 29. dubna a naváže plynule na odpolední program.

Lidé si mohou projít nasvícený hrad včetně zrekonstruovaného renesančního paláce a pozorovat při práci na třetím nádvoří kovářské mistry. „Kromě rozpálených kovářských výhní ucítí také vůni pražené kávy z naší pražírny. Součástí je i hudební program,“ řekl kastelán.

Ilustrační foto.
Nehoda v Novém Jičíně. Boural policista, který spěchal k jiné vážné nehodě

V květnu se mohou lidé těšit na jednu z novinek - Festival alternativních příprav kávy.

„Vstupní surovina bude na každém stanovišti stejná, ale káva se bude připravovat pokaždé jiným způsobem. Stanovišť bude celkem osm. Zatím půjde o zkušební ročník a uvidíme, jestli se tato akce uchytí a do budoucna rozroste,“ uzavřel Jan Lauro.