Úvodnímu programu hradní zříceniny stojící na dohled od Nového Jičína počasí příliš nepřálo, přesto se ho však uskutečnit podařilo. Byl to Keltský telegraf, kdy se na různých místech napříč regionem zapalovaly ohně, a šířil se tak vizuální signál. „Udělali jsme oheň symbolický, protože tady nemůže dělat oheň dvacetimetrový jako na soukromém pozemku. Ale viděli jsme z hradu krásně oheň na farmě Výstrkov u Valašského Meziříčí," pochvaloval si kastelán hradu Arnošt Pokorný.

Hrad Starý Jičín. Ilustrační foto.Nový přístřešek

Jak kastelán Deníku sdělil, těší ho, že se letos romantická hradní zřícenina dočká dlouho plánované stavby. „Věc, která by měla být pro návštěvníky určitě příjemná, je ta, že pokud vše projde tak, jak má, tak bychom měli na jaře postavit, po dlouhém vyjednávání s památkáři, přístřešek pro návštěvníky, aby se v parných dnech mohli občerstvit pěkně ve stínku," upřesnil. A pokud finance dovolí, pokračovat by se zde mohlo také se stavebními úpravami. „Možná budeme letos pokračovat v opravách hradního zdiva, které máme rozpracované a loni se dokončila jedna etapa. Závisí to na tom, jestli obec dostane nějaké dotace, ale pokud se to podaří, tak je to naplánováno," řekl dále kastelán.

V bohatém kulturním itineráři je i na letošní sezonu přichystán řetězec kulturních akcí, jež osloví všechny generace a milovníky historie.

Čarodějnice

„Jsou podobné jako v loňském roce. Zmínil bych třeba pálení čarodějnic posledního dubna, kde opravdu reálně upálíme čarodějnici, kterou inkviziční soudce odsoudí k smrti. Bude to zajímavé divadlo pro děti i dospělé," slibuje Arnošt Pokorný. Lidé však mohou vystoupat na hrad už dříve, třeba v neděli 5. dubna, kdy zde proběhne velikonoční jarmárek, nebo v květnu, kdy nebude chybět úžasné Hradní planetárium nebo oblíbení sokolníci. Na konci května vyrazí na hrad na svých nablýskaných strojích i majitelé legendárních motorek Harley-Davidson, které následně vystaví široké veřejnosti na hradním nádvoří.

Aktuální program i veškeré informace o starojickém hradě jsou uveřejněny na webu www.hradstaryjicin.cz.