STAV PO ROCE

Do pohybu se kamenné stavení dostalo po vydatných deštích loni v květnu a již tehdy přizvala radnice na místo experty. Odborníci hradby prohlédli a vzhledem k jejich špatnému stavu se je rozhodli rozebrat, což už ovšem nestihli. Zřítily se 17. července. „Ještě v ten den dopoledne jsem na Trúbě oddávala a všechno bylo v pořádku. Byl zajištěn zákaz vjezdu na místo, hradby byly označeny a uzavřeny tak, aby tam nikdo nechodil,“ informovala tehdejší starostka Věra Michnová a dodala: „Ani tato opatření však nezabránila tomu, aby se v odpoledních hodinách neutrhly.“

Štramberk tak musel řešit nepříjemnou komplikaci. Dvacet metrů zřícených hradeb bylo třeba opravit, ovšem peněz v městské kase příliš nebylo. Nakonec se však prostředky získat podařilo a na konci listopadu šla zpod Trúby zpráva: Hradby máme opravené! „Oprava hradebních zdí štramberské Trúby stála zhruba pět set dvacet tři tisíc,“ řekl tehdy současný starosta města Jan Socha. „Celkem sto čtyřicet pět tisíc korun jsme získali z ministerstva kultury, konkrétně z programu Regenerace městských památkových rezervací a zón,“ doplnil vzápětí Socha s tím, že zbytek financí zatím uhradilo ze svého rozpočtu samotné město.

V budoucnu se však bude třeba pustit i do oprav jiných částí hradeb. Sice nejsou v tak špatném stavu jako ty, co se zřítily, ale v některých místech se začínají vysypávat. Radnice se tak snaží sehnat dotace i dary na jejich rekonstrukci. A nutno dodat, že se jí to daří. Získala finanční injekci od Moravskoslezského kraje a před prázdninami zdejší radní schválili zhotovitele dalších oprav hradeb v areálu zdejší dominanty. (edm, jah)