Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Novojičínsko: Desítky hřbitovů se proměnily v parky

Po celém Novojičínsku najdeme desítky hřbitovů, jež pamatují doby dávno minulé. Některé z nich slouží svému účelu dodnes, jiné již zanikly a staly se z nich třeba parky. Přesto se v okrese najde i jeden hřbitov, který vznikl poměrně nedávno.

2.11.2014
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: Deník/Sonnek Pavel

Již více než sto let se nepohřbívá v areálu starého hřbitova před kapucínským klášterem ve Fulneku. Uvnitř areálu se přesto dochovala kruhová raně barokní budova hřbitovní kaple sv. Rocha, postavená v roce 1632, a jedna menší kaple, bývalá kostnice. Někdejší hřbitov, jehož půdorys má tvar čtyřlístku, je ohrazen kamennou zdí. I dnes tam najdeme zbytky zdiva druhé menší kaple a pár starých náhrobků. Hřbitov byl zrušen v roce 1903 a dnes je z něj park. Kaple sv. Rocha nyní slouží jako výstavní síň.

Místa odpočinku

Místa, kde stávaly hřbitovy, nemusí připomínat jen pozůstatky náhrobních kamenů. Ve Frenštátě pod Radhoštěm připomíná bývalé místo posledního odpočinku kámen s mramorovou deskou. V parku Osvobození, nedaleko sídliště Školská, tento kámen oficiálně odhalili zástupci Frenštátu pod Radhoštěm a Trojanovic a tamních složek 2. listopadu 2011.

Předseda Matice Radhošťské Drahomír Strnadel tehdy uvedl, že díky píli matrikářů jsou přesně známy počty lidí, kteří byli od roku 1832 do roku 1960 na tomto bývalém hřbitově pochováni. „Třetina hřbitova patřila Trojanovicím," poznamenal Drahomír Strnadel a upřesnil, že se jednalo o 19 798 obyvatel Frenštátu pod Radhoštěm a 6521 obyvatel Trojanovic.

Současný městský hřbitov na severovýchodním okraji Nového Jičína slouží již přes 120 let, do roku 1890 však místní občané pohřbívali zesnulé v lokalitě dnešních dvou největších městských parků. Kaple svatého Kříže je dnes pozůstatkem hřbitova v Janáčkových sadech.

Ten místní využívali od poloviny 16. století až do roku 1830. K jeho zrušení a přeměně na odpočinkovou lokalitu došlo o necelých čtyřicet let později, kdy už se pohřbívalo jen o pár desítek metrů dál, v dnešních Smetanových sadech.

Středověké pohřebiště

Na Novojičínsku však najdeme i pár míst, která zahaluje nejedno tajemství. Před pár lety bylo při opravě kostela sv. Kateřiny ve Štramberku-Tamovicích nalezeno starší středověké pohřebiště. Uvnitř chrámu a v sakristii se pohřbívalo v několika vrstvách nad sebou, a to od středověku až do 17. století.

„Po odstranění dlažby se ukázalo, že jsou bezprostředně pod povrchem. Celá loď je vlastně jedno velké pohřebiště," řekl tehdy archeolog František Kolář. Kolem malebného dřevěného kostelíka se však nachází hřbitov, kde se stále pohřbívá.

Čtyři roky starý

Nejnovějším hřbitovem na Novojičínsku je jednoznačně ten v Hostašovicích. Otevřeli jej oficiálně až v srpnu roku 2010 na návrší nad obcí. Než se tak stalo, uplynulo deset let od myšlenky na stavbu hřbitova. Obec se totiž při realizaci stavby potýkala s mnoha překážkami. Mezi ty nejkomplikovanější patřil nesouhlas vlastníka pozemků sousedících s budoucím hřbitovem.

Hostašovice dlouhá desetiletí vlastní hřbitov neměly a lidé pochovávali své blízké v nedalekých Hodslavicích. Tamní hřbitov ale přestával kapacitně stačit a situace došla tak daleko, že krátce před otevřením hostašovického hřbitova museli tamní pozůstalí pochovávat své rodinné příbuzné z Hostašovic až v Novém Jičíně. Zprovoznění hřbitova tak přišlo právě včas.

K TÉMATU

Hřbitov vystřídal park, hrobka však zůstalaKaždé město či vesnice má na svém hřbitově na věčném odpočinku osobnost, která, ať už lokálně, nebo i ve světě, zanechala významnou stopu. I po desetiletích lze dohledat náhrobní kameny lidí, kteří utvářely dějiny našeho regionu.

S Kopřivnicí je neodmyslitelně spjato několik jmen. Po legendě českého sportu Emilu Zátopkovi, či malíři Zděňku Burianovi, je to Ignác Šustala a jeho rod. Právě ten se totiž zasloužil o to, že město automobilů zná celý svět. Právě Ignác Šustala začal v Kopřivnici vyrábět slavné kočáry, jež stály na začátku zrodu značky Tatra.

Členové významné rodiny byli pochováni na čestných místech na starém kopřivnickém hřbitově. Ve druhé polovině 19. století byla na témže hřbitově nedaleko starého fojtství postavena nová rodová hrobka. Ovšem jak starý hřbitov, tak i původní dřevěný kostelík sv. Bartoloměje, vzal čas. A tak, zatímco svatostánek byl zbořen, starý hřbitov se postupně přeměnil na park. Hrobka v něm do dnešních dnů přečkala v nezměněné podobě. Její okolí je v současné době volně přístupné, samotný objekt však nikoliv.

Mezi nejznámější novojičínské rodáky, kteří zanechali ve světě obrovský ohlas, patří Jiří Raška, legendární skokan na lyžích a frenštátský rodák. Jako významná osobnost Valašska má hrob na Valašském Slavíně v areálu skanzenu v Rožnově pod Radhoštěm. Svůj pomník, na kterém lidé zapalují svíčky a nosí květiny, má však také na frenštátském hřbitově. Zde je pochován také Eduard Parma, zakladatel Pohorské jednoty Radhošť.

Řada významných osobností Příbora spočívá na místním starém hřbitově u kostelíka sv. Františka, vysvěceného již v roce 1623. Najdeme zde například Františka Peřinu, starostu i zemského poslance, který se zasloužil zřízení učitel. ústavu a založení železniční trati Studénka-Štramberk. Pohřbený zde byl i Bedřich Karlseder, příborský architekt, jež zanechal ve městě stopu v podobě učitelského ústavu, gymnázia, katolického domu, obecních domů a je také autorem střechy Štramberské trúby. Nachází se zde také zachovalá Kněžská hrobka, na níž je uvedeno devět jmen farářů.

Autor: Simona Mikšová, Redakce

2.11.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Hokejisté HC Tatry Kopřivnice darovali krev v krevním centru v Ostravě-Porubě.
18

Hokejisté kopřivnické Tatry pomohli dobré věci

PATRIK FULNEK přispěl k výhře nad pražskou Duklou, ve které působil jednu sezonu, sedmi góly.

Evropské poháry? Postupně za tím půjdeme

Ve vlaku hořelo. Okolnosti vyšetřuje policie

Policisté vyšetřují okolnosti požáru, který vypukl na toaletě železničního vozu vlakového spoje R 820 směřujícího z Bohumína do Brna. Stálo se tak 1. října kolem jedenadvacáté hodiny.

Dvojitý úspěch novojičínských basketbalistů: výhra v soutěži a postup v poháru

Basketbalisté Nového Jičína se nejprve v neděli dočkali druhého vítězství v nové sezoně 1. ligy, sk. Východ, když v domácím prostředí zdolali rezervu Opavy 79:68 a ve středu pak uspěli i ve 3. kole českého poháru, když z palubovky druholigové Holice přivezli postup po vítězství 75:65.

Ďáblové nenechali rozjet Tatru a ovládli i druhé derby

Druhé derby v sezoně mezi druholigovými hokejisty Kopřivnice a Nového Jičína, které shlédlo devět stovek diváků, nabídlo drama až do závěrečné sirény, tři větší tresty, ale na konci pak znovu novojičínskou radost. Hostující Ďáblové totiž stopli Tatru i podruhé v sezoně a díky pátému vítězství v řadě si drží výtečné 3. místo.

Výstava ve Frenštátě připomíná svatební dny

/FOTOGALERIE/ Svatební den je jistě možno považovat za jeden z nejhezčích v životě. Tento slavnostní okamžik připomíná výstava v Klubu důchodců ve Frenštátě pod Radhoštěm.  

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení