Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Hrdinové povodní obdrželi medaile za statečnost

Nový Jičín /FOTOGALERIE/ - Medaile za záchranu lidského života a pomoc při letošních červnových povodních převzala ve čtvrtek 3. listopadu nejen šestice mužů zákona, ale také jedna podnikatelka z Nového Jičína.

5.12.2009 3
SDÍLEJ:

Medaile za záchranu lidského života a pomoc při letošních červnových povodních převzala ve čtvrtek 3. listopadu nejen šestice mužů zákona, ale také jedna podnikatelka z Nového Jičína.Foto: Deník/Jana Hromočuková

První listopadový čtvrtek byl pro novojičínské policisty ve znamení slavnostního předávání ocenění. Šest mužů zákona převzalo z rukou Martina Hrinka, náměstka krajského ředitelství Policie České Republiky medaile za statečnost a čestné medaile. „Jsem rád, že jsem se osobně mohl zúčastnit předávání takto významných ocenění, kterými čestné medaile a medaile za statečnost bezesporu jsou,“ uvedl Hrinko a zdůraznil, že tato ocenění jsou těmi nejvyššími, které policisté vůbec mohou dostat. „Medaile za statečnost má nejvyšší hodnotu mezi ostatními oceněními a bývá udělena většinou jen za záchranu lidského života. Také čestná medaile je udělována velmi výjimečně, ale my jsme se rozhodli, že si ji tato čtveřice policistů opravdu zaslouží,“ konstatoval Hrinko.

Slavnostního aktu se zúčastnil i starosta Nového Jičína Ivan Týle. „Rád bych všechny přítomné upozornil na skutečnost, že od rozdělení správy policie Severomoravského kraje, se takováto akce v našem městě koná vůbec poprvé. Protože jde o opravdu významnou událost, jsem rád, že se jí mohu účastnit,“ upozornil hned v počátku slavnostního předávání Týle a nezapomněl poděkovat také všem příslušníkům integrovaného záchranného systému za odvedenou práci. „Bylo vidět, že po zkušenostech ze devadesátého sedmého roku jsme velmi dobře připraveni na to, jak při podobných událostech postupovat a umíme zúročit všechny získané zkušenosti. Myslím si, že nebýt toho, že jsme byli opravdu dobře připraveni a uměli okamžitě reagovat, škody na materiálních statcích i lidských životech by byly mnohem větší,“ dodal starosta a svým jménem poděkoval přítomným policistům i za občany Nového Jičína.

Služební medaile policejního prezidenta za statečnost dostali dva policisté z Nového Jičína a to Jiří Špaldoň a Daniel Mládek. První z oceněných v noci z 24. na 25. června zachránil život staršímu muži, který ve svém automobilu uvíznul v rozvodněném toku. „Tato medaile za statečnost je udělena opravdu za výjimečný čin, při kterém náš policista riskoval vlastní život. Ve tmě, přivázán jen na jakési lano hasičského záchranného sboru se vrhnul do vody, aby z ní pomohl staršímu muži,“ nastínil průběh odvážného činu vedoucí územního odboru novojičínské policie Vlastimil Bordovský. Druhou medaili za statečnost dostal Daniel Mládek, který, podle Bordovského i přesto, že měl v době povodní dovolenou, neváhal a vydal se svým kolegům pomoci. Společně s nimi kontroloval stržené mosty, prohledával domy, pomáhal z nich evakuovat jejich obyvatele. Zachránil tak nejeden lidský život.

Za splnění zvláště významného policejního úkolu, jako je pomoc při pátrání v terénu, evakuaci a zajištění pomoci potřebným, čestné medaile dostali Tomáš Dohnal, Jaromír Stecula, Radek Mikulášek a Vlastimil Bordovský.

Jedinou ženou mezi oceněnými byla Ludmila Kocourková, podnikatelka z Nového Jičína. Té se dostalo uznání a ocenění za výrazný podíl na činnosti severomoravské policie. „Medaili Krajského ředitelství policie Severomoravského kraje dostala za to, že nám podala pomocnou ruku v době, kdy jsme to nejvíce potřebovali. I když jsme během povodní oslovili několik restaurací a prosili je o pomoc, ona jediná byla schopná okamžitě uzavřít část provozovny, sehnat dostatek zásob a kuchařů, a připravit jídlo pro více než dvě stovky policistů,“ informoval Bordovský.

„Slušelo by se říci, že tito lidé nejsou samozřejmě jediní, kteří oné noci sloužili na hranici všech svých sil. My jsme se snažili vybrat a ocenit ty, kterým můžeme poděkovat za konkrétní činy a kteří se nám zdáli nejvýraznější ve své pomoci. Poděkování ale samozřejmě patří všem policistům a mnoha dalším příslušníkům bezpečnostních složek,“ uvedl na závěr Bordovský.

Autor: Jana Hromočuková

5.12.2009 VSTUP DO DISKUSE 3
SDÍLEJ:
Krajské vojenské velitelství Ostrava v úterý pořádalo mediální den s ukázkami likvidací nepřítele při přepadeních, léčkách, ale i dalších akcích „militantních skupin“ vyslaných k destabilizaci bezpečnostní situace v zemi.
37

Vojáci opětovali palbu. Aktivní zálohy střežily a bránily důležité objekty

Ivo Vondrák jako host on-line rozhovoru v ostravské redakci Deníku.

ON-LINE rozhovor s Ivo Vondrákem, hejtmanem a krajským lídrem ANO 2011

Nový Jičín se konečně dočká nových bytů

Útlum nabídky nových bytů končí. Zkušený developer nabízí bydlení v zahradě se vzrostlými stromy.

Vedoucí Studénka v derby přejela mladé Ďábly

Kdo se mu prozatím postavil do cesty, toho nemilosrdně smetl z cesty. Studénecký vagón nadále kráčí novou sezonou krajské ligy bez jediného zaváhání, když naposledy uspěl v derby v Novém Jičíně, kde tamní B tým porazil 7:1.  

Chystáte se ve středu ke svému lékaři? Nechoďte, bude zavřeno

Celkem 160 praktických lékařů pro dospělé ordinuje v okrese Ostrava. Pokud se ke svému praktikovi vydáte zítra (ve středu 18. října), budete mít smůlu. Bude mít zavřeno. Praktičtí lékaři totiž budou stávkovat.

Tatra brala s Bobry bod. Teď ji čeká v derby Nový Jičín

Druholigoví hokejisté Kopřivnice padli ve Valašském Meziříčí v prodloužení a už ve středu v 18 hodin hostí rozjetý Nový Jičín.  

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení