Na červnovém zasedání zastupitelstva města Nový Jičín schválili jeho členové přijetí daru v podobě bronzové sochy koně od partnerského města Novellara. Pár dnů před městskými slavnostmi s hřebcem dorazil i samotný jeho otec, mistr Mario Pavesi. Přesně čtyřiadvacet hodin před jeho slavnostním odhalením pak byl oř instalován. Tento proces se samozřejmě neobešel bez kritik a připomínek. Žebřík pro mládež, hnus, nebo houpačka pro děti, tak častovali kolemjdoucí bronzového koníka. Zaznělo ale také, že darovanému koni se na zuby nekouká.

Staré známé pravidlo si však neuvědomují ani někteří zastupitelé. To nejspíš způsobil fakt, že za materiál a dovoz tohoto daru musel Nový Jičín zaplatit milion tři sta tisíc korun. „Chodíme kolem horké kaše,“ rozpovídal se na zářijovém zasedání zastupitelstva Břetislav Gelnar. „Je pravda, že jsme si koně odhlasovali. Ale teď se divíme, že pocity naše jsou souhlasné s pocity mnoha občanů. Řekněme si to na rovinu, socha se nám nelíbí a teď hledáme skulinku, jak z toho ven,“ zdůranil Gelnar, který již před několika měsíci s přijetím daru nesouhlasil. S onou zmiňovanou skulinkou, jak si hřebečka odůvodnit, však nesouhlasí každý. „Ano, je to umělecké dílo, které jako mnoho dalších podobných budí určité polemiky,“ uvedl novojičínský starosta Ivan Týle s odvoláním teprve na posmrtné oceňování děl mistrů umělců. „Kouzlo života je právě v rozdílných názorech. Nad tolika věcmi ve městě se občané nepozastaví a je velmi cenné, že kůň se stal námětem hovorů lidí,“ pochvaloval si Týle umělecký artefakt. Podle něj si navíc koník za těch pár dní ve městě získal i přezdívku. „Mezi mladými jsem mu slyšel říkat Péťa, protože prý má kopýtka tak, jako když Petr Čech v brance skáče a chytá míč,“ objasnil Týle.

Milion tři sta tisíc je ale skutečnost, kterou řada zastupitelů nemůže strávit. „Mohli bychom Novellaře věnovat taky nějaký dar, z městských skladů, například takový, za který by Italové zaplatili dva miliony, aby se nám ty peníze vrátily,“ navrhl zastupitelům Libor Pavlíček, podle kterého by to mohla být klidně kytara nebo něco jiného, co se ve městě „válí“. „Mě to připadá dosti neuvážené si za dárek platit. Z principu bych to proto pojal stejně vůči Novellaře,“ zdůvodnil svůj návrh Pavlíček, který vůbec nemusí klesat na mysli. Starosta řekl, že pokud přijde s něčím konkrétním, budou se tím zabývat.