Mošnov se stal pořadatelem tohoto významného klání poprvé. „Vždycky je to někde jinde. Tady na severní Moravě to pořádal Biocel Paskov, ale mají teď nějaké potíže s hřištěm, tak jsme byli poctěni my,“ sdělil Ivan Korbelář, velitel hasičů letiště Leoše Janáčka Ostrava a zároveň spoluorganizátor čtvrtého podniku z celkových pěti, které v soutěži jsou. Domácí hasiči se této soutěže pravidelně neúčastní, ale jak uvedl Korbelář, účast na tomto klání byla jejich povinnost.

Soutěž je poněkud jiná oproti běžným hasičským soutěžím, kterých jsou v každém okrese desítky. Dobrovolní hasiči provádějí útok na sklopné terče, kdežto tady musí na každém proudu nastříkat do terče deset litrů vody. Další rozdíl je v tom, že tady se požární útok dělá na tři hadice B, což znamená, že trať je dvacet metrů delší,“ vysvětlil Korbelář a dodal, že se soutěží dvoukolově, přičemž jako výsledný se počítá, lepší dosažený čas.

Soutěž probíhala ave slušném tempu a o zajímavé okamžiky nebyla nouze. Zbytečně přišli o slušný čas v prvním kole například hasiči HSC SŽDC Brno. Hasič, který běžel na levém proudu, trefil terčík a hned poté zvedl proud nad něj. Když na něj začali volat, že má dále stříkat na terč, aby naplnil desetilitrovou nádrž, byl pozdě. Výsledný čas přes čtyřicet sekund neměl šanci na úspěch.

Největším kamenem úrazu při většině soutěží v požárním útoku bývá rozdělovač. Nezřídka lze spatřit obrázek, kdy z místa odkud vybíhají útočné proudy, najednou začne tryskat gejzír vody. Potíže na rozdělovači měli například hasiči HZS OK Prostějov, nebo jejich kolegové z HZS MSK Opava. Těm se rozdělovač ani nepodařilo napojit. „Jak jsem dobíhal k tomu rozdělovači, tak mi podjela noha. A jak jsem padal, tak jsem to asi otočil na druhou stranu,“ popsal pravděpodobnou příčinu neúspěchu Radek Kubesa.

Pohár pro vítěze si z Mošnova odvezlo družstvo HZS MSK ÚO Ostrava za čas 22,07 sekundy, druhý skončil HZS ÚO Karviná v čase 22,43 a na třetím místě se umístil HZS Kraje Vysočina časem 23,26.

Domácím hasičům sice první kolo nevyšlo podle představ, ale ve druhém kole se zlepšili a v silné konkurenci skončili jedenáctí. „Myslím si, že můžeme být spokojeni. Počasí nám přálo, i když to vypadalo všelijak a organizačně to taky klapalo bez problémů,“ zhodnotil akci Korbelář.