Návštěva hrošího pavilonu v ostravské zoo byla dosud kvůli nepříjemnému zápachu vhodná spíše pro otrlejší povahy. To by se ale mělo do dvou let zlepšit – díky čističce vody a lepšímu odvětrávání, které jsou součástí plánované rekonstrukce pavilonu. Měnit se bude jak jeho interiér, který bude atraktivnější pro návštěvníky a přispěje ke zlepšení podmínek pro chovaná zvířata, tak architektonický výraz čtyřicet let starého pavilonu.
Vedle čtyř hrochů, kteří pavilon obývají, by si měla polepšit i další zvířata. „Vybuduje se nová část pro krokodýly. Jeden krokodýl, který tam v současnosti žije, má opravdu velice stísněné prostory,“ uvedla Šárka Bartáková ze Zoo Ostrava.
Finanční podporu 12,6 milionu korun na rekonstrukci pavilonu nedávno schválili zastupitelé města. Zda se s přestavbou budovy opravdu v létě začne, bude ale záležet na tom, jestli bude zoologická zahrada úspěšná při dalším projektu. U Norských fondů totiž žádá o zhruba osmnáct milionů korun, které jsou určeny k energetickým úsporám a podpoře alternativních zdrojů elektrické energie. V současnosti se pavilon vytápí i ohřívá voda v hroším bazénu elektřinou, což je drahé. Projekt počítá s výstavbou nové kotelny na peletky a čističky vody. Cílem projektu má být snížení spotřeby vody o šedesát procent a hlavně úspora nákladů na energie o více než šedesát procent.
Zastupitelé proto odhlasovali dalších více než šest milionů na spolufinancování a krytí kurzových ztrát tohoto projektu. Zda zoologická zahrada požadovanou částku z Norských fondů získá, bude jasné asi za dva měsíce.
Hrochy obojživelné chovají v České republice jen dvě zoologické zahrady, ostravská a pražská. Celkem v nich žije sedm kusů těchto zavalitých zvířat, která tráví většinu času ve vodě. „U nás máme jednoho samce, dvě samice a předloňské mládě, samečka Huga,“ vyjmenovala Bartáková.