VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Hry bez hranic bořily bariéry

Kopřivnice /FOTOGALERIE, VIDEO/ - Vodní aktivity patří v současnosti k jedněm z nejvyhledávanějších. Nejen, že si návštěvníci vodních ploch odpočinou od denní rutiny, posílí také rovnoměrně svalstvo po celém těle. Bazény a koupaliště proto hojně využívají také základní a střední školy, školy speciální a podobné. Čtvrteční dopoledne patřilo právě těmto školám, které se společně zúčastnily vodní soutěže Hry bez hranic.

30.4.2009
SDÍLEJ:

Krytým bazénem v Kopřivnici se rozléhal ve čtvrtek 30. dubna dětský smích. Konal se zde totiž další ročník úspěšné soutěže Hry bez hranic, které uspořádal Klub vodních sportů Kopřivnice.Foto: Deník/Věra Růčková

Klub vodních sportů Kopřivnice pořádá tyto hry již několik let. „Myslím, že se jedná už o pátý nebo šestý ročník Her bez hranic, ale nyní vyjímečně na okresní úrovni. Jsou tady školy z Nového Jičína i z Frenštátu pod Radhoštěm,“ potvrdil jednatel Klubu vodních sportů Kopřivnice Mojmír Axman.

Zařádit si ve vodě přijeli nejen svěřenci Základní a Mateřské školy Motýlek pro tělesně a mentálně postižené děti, ale i žáci Základní školy Tyršovy z Frenštátu pod Radhoštěm, základní a mateřská škola speciální z Nového Jičína a ku pomoci zde byli i členové klubu. „Děti z kopřivnického centra tady dojíždí pravidelně celý rok, pořádáme také školení cvičitelů. Jakýkoli pobyt na bazéně je pro ty děti příjemný,“ přiznal Axman.

A podle reakcí soutěžících to bylo patřičně poznat. Soutěžilo se ve čtyřech barevně rozlišených družstvech. Děti z kopřivnického centra Motýlek a děti se speciálními potřebami byly rozděleny mezi žáky frenštátské základní školy a členy klubu. Handicapované děti a děti speciálních škol tak mohly poznat nové kamarády a naopak, žáci z Frenštátu pod Radhoštěm si vyzkoušeli, jaké to je se alespoň na chvíli starat o ty druhé. „Pro naše děti to namená, že se konečně mohou spřátelit i s normálními dětmi. Jedná se vlastně o způsob integrace zdravých a postižených.

Handicapovaní by se hrozně chtěli kamarádit, ale nemohou, pořád je tam nějaká ta bariéra a takhle ji chceme odbourávat,“ sdělila učitelka centra Motýlek Dagmar Šedá a dodala, že každým rokem je program zábavnější. Žáci si za tu dobu, po kterou jsou hry pořádány, našli své chráněnce a sami se k nim hlásí. „Naše děti si je pamatují a pak je například zdraví na ulici a oni jim zase odpovídají, takže oni vidí, že mají kamarády mezi normálními dětmi a dělá jim to radost,“ dopnila Šedá.

Ačkoli se jednalo o soutěž, hlavní byla relaxace a zábava. Právě tu si děti učili asi nejvíc. „Opravdu jde vidět, že je to moc baví, jsou veselí a pořád se smějí,“ sdělila členka klubu vodních sportů Eliška, která pomáhala své handicapované kolegyni. Některé soutěžící organizátoři pomalu ani nemohli vyhnat z vody, ale nakonec vše dopadlo zdárně a děti se rozjely nazpět do svých domovů. Podle organizátorů není důležité, kdo vyhrál, ale že se všichni dobře bavili, v tomto duchu byla taky připravená ocenění v podobě dortů.

Autor: Věra Růčková

30.4.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

JEDNA Z NADĚJÍ novojičínského plaveckého klubu Marie Skopalová (uprostřed) ukázala hned na úvod sezony výtečnou formu.

Skopalová přivezla ze Znojma zlato

ZÁVIŠICKÝ TALENT Radek Rýpar (vpravo) získal na Českém poháru v Brně v nabité konkurenci bronz. Na snímku s rovněž bronzovým Danem Šimkem. Snímky. TJ Závišice

Závišické judo znovu ukázalo kvalitu

V Bílovci se bude stavět křížová cesta

Křížová cesta povede z Bílovce směrem na Bílov a hotová má být na jaře příštího roku.

Obec Mořkov chce zvelebit centrum

Odkup pozemku od Jednoty Hodonín schválili zastupitelé Mořkova.

Hokejisté kopřivnické Tatry pomohli dobré věci

Druholigoví hokejisté Tatry Kopřivnice společně darovali krev v Krevním centru Fakultní nemocnice v Ostravě-Porubě.   

Evropské poháry? Postupně za tím půjdeme

Říká v rozhovoru pro Deník spojka extraligové Kopřivnice Patrik Fulnek, který by rád pomohl naplnit čtyřletou vizi klubu.  

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení