VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Hudební obory na úbytě neschází

Novojičínsko - Zájem o hudební obory uměleckých škol na Novojičínsku je stále dost vysoký. Nejčastěji se děti hlásí na výuku hraní na kytary, housle, klavíry a zobcové flétny. Rozmáhají se také elektronické klávesy.

9.6.2011
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: Deník/Ivan Pavelek

Základní umělecké školy mají ve městech dlouhou tradici. Každoročně se do nich hlásí stovky dětí, které se učí dovednostem jak na poli hudebním, tak i tanečním, výtvarném nebo dokonce literárně dramatickém. Co se týče hudebního oboru, je o něj zájem stále vysoký, a to i přesto, že mají děti spoustu dalších možností, jak využít svůj volný čas.

Například v příborské umělecké škole dětí neubývá, zajímají se hlavně o klavír, zobcovou flétnu a kytaru. „V současné době máme přetlak a nemůžeme víc žáků nabrat. Největší zájem je o kytary, keyboard a stabilně obsazujeme housle,“ informovala za Základní uměleckou školu v Odrách ředitelka Alena Jestřebská. I když je škola situována v regionu s vysokou nezaměstnaností, rodiče děti do oborů i tak přihlašují. „Jednak je to tím, že se více prezentujeme, a jednak jsou tady velké rodiny, takže když začne chodit jeden, chodí i další. Máme tady třeba pět dětí z jedné rodiny,“ dodala jedním dechem Jestřebská.

Nouzí o žáky netrpí ani bílovecká škola. V dané lokalitě se však zmenšil zájem o housle, smyčce a žesťové nástroje. Nejvíce jsou obsazovány flétny, klarinet, saxofon a hlavně klavír. „Máme tady různá jazzová seskupení, soubor keyboardů a tak dále. Je pravda, že bychom pro ten jazz potřebovali posílit dechové nástroje a přestože je tady vynikající jazzový učitel, je to stále problém,“ sdělil ředitel školy Jaromír Hub.
Housle, elektronické klávesy a zobcové flétny hrají prim také v Kopřivnici. „O trochu menší je zájem o klavír, což nás docela překvapilo, a kytaru,“ konstatoval zástupce ředitele Základní umělecké školy Zdeňka Buriana Kopřivnice Břetislav Chovanec.

Nejvíce poboček na Novojičínsku má umělecká škola ve Studénce, pod níž spadá například i Fulnecká pobočka. Podle tamního ředitele Zdeňka Nováka je zájem o hudební obory obrovský. Velký boom zažívají především bicí nástroje. „Bubeníci jdou na odbyt ve všech kapelách, ale pozadu nezůstávají ani tradiční nástroje, jako klavír, housle, kytara a zobcová flétna, která je nejlevnější a tudíž i nejdostupnější,“ zamyslel se Novák. Škola se může pyšnit hned několika orchestry, z nichž je podle ředitele nejúspěšnější Swing Band, který vyjíždí také do zahraničí. „Máme v plánu, že pojedeme na festival do Indie, problémem akorát je, jak zaplatit letenky,“ doplnil.

A platí i v současné době okřídlené rčení – Co Čech to muzikant? „Je to stále pravda. Vídávám to, když jezdívám do zahraničí, kde jako hudebníci pořád záříme,“ uzavřel Novotný.

Autor: Věra Růčková

9.6.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

JEDNA Z NADĚJÍ novojičínského plaveckého klubu Marie Skopalová (uprostřed) ukázala hned na úvod sezony výtečnou formu.

Skopalová přivezla ze Znojma zlato

ZÁVIŠICKÝ TALENT Radek Rýpar (vpravo) získal na Českém poháru v Brně v nabité konkurenci bronz. Na snímku s rovněž bronzovým Danem Šimkem. Snímky. TJ Závišice

Závišické judo znovu ukázalo kvalitu

V Bílovci se bude stavět křížová cesta

Křížová cesta povede z Bílovce směrem na Bílov a hotová má být na jaře příštího roku.

Obec Mořkov chce zvelebit centrum

Odkup pozemku od Jednoty Hodonín schválili zastupitelé Mořkova.

Hokejisté kopřivnické Tatry pomohli dobré věci

Druholigoví hokejisté Tatry Kopřivnice společně darovali krev v Krevním centru Fakultní nemocnice v Ostravě-Porubě.   

Evropské poháry? Postupně za tím půjdeme

Říká v rozhovoru pro Deník spojka extraligové Kopřivnice Patrik Fulnek, který by rád pomohl naplnit čtyřletou vizi klubu.  

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení