VYBRAT REGION
Zavřít mapu

I dobrovolníci musejí splňovat nároky ke přijetí

Bílovec - Vnouzi poznáš přítele, to praví jedno staré úsloví opírající se o dlouhaleté zkušenosti. Něco podobného zažívají pacienti voddělení Následné péče Bílovecké nemocnice. I když je to jedna znejlepších nemocnic vkraji, její personál se nestíhá postarat o všechny duševní potřeby svých pacientů.

13.9.2008
SDÍLEJ:

Pomáhat starým nebo nemocným lidem je jistě velmi záslužná činnost. Ale i dobrovolníci, kteří ji vykonávají, za sebou mají vstupní testy, které odhalily jejich pravé pohnutky.Foto: Archiv/Deník

Proto jsou povoláni dobrovolníci, aby zajistili to, na co už sestřičkám a jiným nemocničním zaměstancům nezbývá čas ani síla. Počty dobrovolníků ovlivňuje výběrové řízení, které musejí podstoupit. „Pro uchazeče o dobrovlnickou práci jsou připraveny podmínky, které pokud nesplní, nemohou tuto činnost vykonávat. Mezi tyto podmínky patří trestní bezúhonost, věk nad patnáct let a lékařský posudek,“ informovala koordinátorka Frýdecko-Místecké pobočky Adra Dagmar Hoferková. „Stalo se, že se o pacienty starala šestnáctiletá dívka. Musela si však obstarat podepsaný souhlas rodičů,“ dodala Hoferková.

Kvalifikovanost dobrovolníků nehraje žádnou roli. Mohou to být stavaři a uklízečky stejně jako specializovaní logopedi nebo zdravotníci. „Sociální pracovnice přidělí pacientovi dobrovolníka, se kterým má možnost sdílet například své koníčky,“ uvedla koordinátorka. Primářka Oddělení následné péče nemocnice v Bílovci, Petra Stanovská zažila příhodu, kdy se tito dva lidé dali dohromady a jen těžce se pak loučili: „Zajímavý byl také příběh pacienta, který po příchodu na naše oddělení téměř nemluvil, byl depresivní, postupně ale přes šachy otevřel svoje vzpomínky válečného veterána a každý čtvrtek s nachystanou šachovnicí čekal na svého dobrovolníka, který by mu mohl být pravnukem,“ vypověděla.

V těchto dnech probíhá nábor nových členů dobrovolnického týmu. Budoucí praktikanti se tak mohou stručně seznámit s prostředím nemocnice, spolupracovníky a po zaškolení 21. září se plynule zapojí do činnosti. „Odhadujeme, že stávající počet devíti pracovníků se nám podaří navýšit až na dvacet. Samozřejmě, ne každý uchazeč bude přijat a někteří po krátké době odejdou, protože práce nenaplňuje jejich představy,“ doplnila Hoferková.

Spolupráci doprovolníků si pochvaluje nejen vedení nemocnice, ale i sami pacienti, kteří mají s kým mluvit, komu si postěžovat a nemusí tak být ve svém trápení sami. Nezřídka se stává, že si pacient i dobrovolník přirostou k srdci a udržují přátelství dlouhou dobu. „Z těch milých situací, které jsem zažila, bych vzpomněla nabídku ke sňatku pro jednu dobrovolnici,“ povzdechla si primářka Stanovská. V zájmu nemocnice je udržovat tyto svazky nejen pro její dobré jméno, ale především pro dobro samotných pacientů.

Autor: Věra Růčková

13.9.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Na Masarykově náměstí v Novém Jičíně loni zpívaly koledy asi čtyři stovky lidí. Do akce Česko zpívá koledy se na Novojičínsku zapojilo osm míst, na nichž se sešlo kolem 1 800 zpěváků.

Společné zpívání koled se blíží

Ilustrační foto.

Strážníci poučí chodce

Vítr ničil na Novojičínsku střechy a lámal stromy

Přes sedmdesát výjezdů zaznamenali od nedělního podvečera do dnešního rána hasiči na Novojičínsku. Nejčastěji likvidovali popadané stromy, naštěstí se všechny případy obešly bez zranění.

Obřadní síň se po půlstoletí dočká rekonstrukce

Po dobu stavebních úprav obřadní síně na radnici v Novém Jičíně se budou svatební obřady konat v místní aule.

Podruhé narozen pod koly tramvaje a padlý symbol Vánoc: nejlepší videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku v pondělí 11. prosince 2017.

Adventní setkání lákalo i letos

Hodně živo bylo v sobotu na hřišti u kulturního domu ve Slatině. Konala se zde oblíbená a každoročně hojně navštěvovaná předvánoční akce s tematickým názvem Adventní setkání u kulturáku.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT