VYBRAT REGION
Zavřít mapu

I návsi obcí na Novojičínsku zkrášlí vánoční stromy

Tak jako ve městech, i v mnoha obcích na Novojičínsku patří probíhající víkend adventním oslavám, společným setkáním a rozsvěcování vánočních stromů.

28.11.2015
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: DENÍK/archiv

Někde chystají akce na dnešní odpoledne a podvečer, jinde zase na nedělní den. V Jakubčovicích nad Odrou rozsvítí vánoční strom s Mikulášem dnes v 16 hodin před obecním úřadem. Připraveno bude bohaté občerstvení a se svým vystoupením se představí děti tamní základní školy.

Na vánočním stromu v centru Bartošovic zapnou světélka také dnes, ale o hodinu později.

V Albrechtičkách naopak plánují předvánoční setkání v informačním centru Dřevěnice v rámci akce Adventní výstavka. Ta odstartuje o dnešní dopolední desáté hodině a potrvá až do 17 hodin, v neděli pak začne ve stejnou dobu, ukončena však bude již v 16 hodin. Příchozí návštěvníci si budou moci po oba dny zakoupit nejrůznější vánoční dekorace, svícny a věnce a děti budou mít jedinečnou možnost poslat dopis Ježíškovi. V rámci akce bude v sobotu rozsvícen také vánoční strom, a to v 17 hodin.

Před obecním úřadem

I v dalších obcích nasají během sobotních setkání předvánoční atmosféru, jako například v Bordovicích, Mankovicích, Kateřinicích či Vrchách. Bordovický strom se rozzáří před obecním úřadem, v Mankovicích tradičně na parkovišti u kostela. Obyvatelé Mankovic si mohou přijít zazpívat vánoční koledy, načerpat adventní atmosféru nebo jen pozdravit své sousedy a známé. Vánoční strom tam rozsvítí v 18 hodin, setkání však bude zahájeno již o hodinu dříve. Naopak v Kateřinicích se dnes koná jiná akce, Setkání při výrobě vánoční výzdoby, která začne od 14 hodin v sále tamního obecního domu.

„Návštěvníci budou mít možnost si vlastnoručně uvázat a ozdobit adventní věnce na dveře a na stůl, vánoční svícny a další vánoční výrobky," láká na setkání Klub zahrádkářů Kateřinice s tím, že si návštěvníci tak odpočinou od předvánočního shonu. Připraveno bude také malé občerstvení.

Ve Vrchách dnes pořádají od 16 hodin adventní koncert v kostele sv. Jiří, na němž vystoupí skupina Krákorky a cimbálová muzika Strážničan. Doprovodný program začne ve 14 hodin malým vánočním jarmarkem v budově obecního úřadu, chybět nebude prodej výrobků dětského klubu Vrchy.

Možná přijde i Mikuláš

Ve Vésce u Heřmanic u Oder slavnostně rozsvítí strom v sobotu v 16 hodin. Doprovodný program se uskuteční v kostele Navštívení Panny Marie, kde se představí opět děti z mateřské a základní školy a tamní zvonečkový sbor.

Také první adventní neděle bude v mnoha obcích na Novojičínsku patřit předvánočním akcím. V Sedlnicích se v 17 hodin rozzáří vánoční strom v areálu Kulturního informačního centra Sněženka. Na programu bude vystoupení dětí sedlnické základní a mateřské školy, zábavný program a možná přijde i Mikuláš.

Obyvatelé Mořkova se setkají v 16 hodin u Společenského domu, kde tamní prostor také rozsvítí vánoční strom. Během nedělního podvečera tam vystoupí děti z mořkovské mateřské školy, součástí akce bude rovněž tradiční posílání dopisů Ježíškovi na balóncích.

Ani obec Hostašovice nezůstane v oslavách pozadu a svůj vánoční strom rozsvítí zítra v 16 hodin na návsi. Připraveno bude vánoční cukroví a svařák na zahřátí. Program bude obdobný jako v Mořkově, tedy posílání dopisů Ježíškovi a vystoupení dětí.

Adventní workshop

Naopak ve Veřovicích chystají na neděli adventní workshop, který se uskuteční od 15 hodin v tamní Orlovně. Každý si může přijít vyrobit vánoční ozdoby či adventní dekorace podle vlastních představ, chybět nebude tisknutí na trička a scrapbooking. Tato metoda představuje skládání obrázků a jiných komponent do fotoalb či přáníček.

Také Pustějov se připojí k obcím, jež rozsvěcují vánoční stromy. Ten pustějovský se rozzáří v 16 hodin u autobusové zastávky. Publiku se představí cimbálovka Radhošť i děti z mateřské a základní školy. Společně se budou zpívat koledy, děti si samy nazdobí stromeček a chybět nebude živý betlém. V Hodslavicích budou posílat přání Ježíškovi balónkovou poštou a světélka na vánočním stromu se následně rozsvítí v 17 hodin před obecním úřadem. Adventní atmosféru nasají na nedělním předvánočním jarmarku také obyvatelé Rybí. V dopoledních hodinách, od 8 do 12 hodin, zaplní klubovnu obecního úřadu nejrůznější výrobky z papíru, vánoční zboží a dekorace.

První adventní neděli se rozsvítí vánoční strom také v Trnávce. Stane se tak v okolí tamního zámku od 15 hodin. V Petřvaldě již vánoční strom svítí. V neděli tam však pořádají i adventní koncert. „V letošním roce proběhla generální oprava varhan v našem kostele sv. Mikuláše v Petřvaldě a u této příležitosti pořádáme adventní koncert," uvedli organizátoři akce.

Koncert odstartuje v 16 hodin. Prostory libhošťského Fojtství budou od dnešního dne hostit vánoční výstavu, jež potrvá až do neděle 6. prosince. Návštěvníci si budou moci prohlédnout, ale i zakoupit betlémy, věnce či háčkované ozdoby. Chybět nebudou ukázky prací dětí základní a mateřské školy nebo tvořivé dílny. Víkendová otevírací doba je od 9 do 18 hodin, ve všední dny pak od 14 do 18 hodin.

Další obce na Novojičínsku již zdobí svítící vánoční stromy od včerejšího podvečera. Rozsvítili je například v Jistebníku, Kujavách či Petřvaldě.

Ivana Reková

Autor: Redakce

28.11.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Na Masarykově náměstí v Novém Jičíně loni zpívaly koledy asi čtyři stovky lidí. Do akce Česko zpívá koledy se na Novojičínsku zapojilo osm míst, na nichž se sešlo kolem 1 800 zpěváků.

Společné zpívání koled se blíží

Ilustrační foto.

Strážníci poučí chodce

Vítr ničil na Novojičínsku střechy a lámal stromy

Přes sedmdesát výjezdů zaznamenali od nedělního podvečera do dnešního rána hasiči na Novojičínsku. Nejčastěji likvidovali popadané stromy, naštěstí se všechny případy obešly bez zranění.

Obřadní síň se po půlstoletí dočká rekonstrukce

Po dobu stavebních úprav obřadní síně na radnici v Novém Jičíně se budou svatební obřady konat v místní aule.

Podruhé narozen pod koly tramvaje a padlý symbol Vánoc: nejlepší videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku v pondělí 11. prosince 2017.

Adventní setkání lákalo i letos

Hodně živo bylo v sobotu na hřišti u kulturního domu ve Slatině. Konala se zde oblíbená a každoročně hojně navštěvovaná předvánoční akce s tematickým názvem Adventní setkání u kulturáku.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT