Legenda vojenského letectví nebo také ikona studené války. To jsou přezdívky amerického bombardéru B-52 H US Air Force, který bude už za pár dnů poprvé k vidění na území střední Evropy.

O víkendu 18. a 19. září jej budou moci obdivovat návštěvníci desátého ročníku Dnů NATO a prvního ročníku Dnů vzdušných sil Armády České republiky na mošnovském letišti. Organizátoři akce očekávají minimálně podobnou účast jako v loňském roce, kdy na tradiční přehlídku letectví zavítalo stopětatřicet tisíc lidí.

„Neméně zajímavá bude také účast skutečně poslední letuschopné stíhačky Hawker Hurricane, která se před sedmdesáti lety přímo zúčastnila bitvy o Velkou Británii a sestřelila pět nepřátelských německých letounů,“ přiblížil další tahák Dnů NATO Zbyněk Pavlačík, předseda sdružení Jagello, které akci pořádá.

V dynamických a statických ukázkách se podle jeho dalších slov návštěvníkům představí více než sedmdesát kusů letecké techniky armád deseti států. Svou premiéru na Dnech NATO v Ostravě si odbude také dynamická ukázka britského letounu Harrier s kolmým startem a přistáním.

„Tento letoun se na mošnovském letišti návštěvníkům v minulosti už představil, doposud ale pouze na statické ukázce. Logicky největší zastoupení pak budou mít na zářijové akci vzdušné síly Armády ČR, které se budou prezentovat většinou typů letadel a vrtulníků, které mají ve své výzbroji,“ uvedl dále Pavlačík. Kromě letecké techniky bude na letišti k vidění také výbava složek integrovaného záchranného systému a dalších útvarů ozbrojených sil, a to nejen z České republiky, ale rovněž ze zahraničí. Novinkou má být v neposlední řadě i možnost dostat se do místa dění na kole po cyklostezce. To by mohlo pomoci zlepšit dopravní situaci na akci s tak hojnou účastí lidí.

„Podporou tomuto projektu jistě bude zřízení kolárny ve spolupráci s Městskou policií Ostrava,“ zmínil dále Zbyněk Pavlačík a dodal, že vstup na Dny NATO bude zdarma. Rozpočet akce je pět milionů korun.