Že by partnerství se zahraničními zeměmi mělo být jen módním hitem posledních let, o tom by se dalo s úspěchem pochybovat ve Frenštátě pod Radhoštěm. Dá se říci, že spolupráci se zástupci Indonéské republiky tam navázali náhodou, ale nyní se přetváří ve skutečné partnerství.
Dokladem toho může být i oficiální návštěva Emerii Siregar, indonéské velvyslankyně v České republice, která do Frenštátu pod Radhoštěm zavítala v pátek 29. dubna. Při přivítání na radnici velvyslankyně litovala, že z organizačních důvodů nebude mít možnost zúčastnit se plánovaného setkání s podnikateli. „Budu ráda, když se podaří uspořádat setkání, kde bychom se setkali. Přijela bych se svými ekonomickými poradci, abychom se podívali, jaké by tady byly možnosti spolupráce,“ uvedla Emeria Siregar.

Podle ní je dnes Indonésie zcela jinou zemí než před několika lety. Je tam politická stabilita, s níž jde ruku v ruce hospodářská stabilita. Za loňský růst zvýšila Indonésie hospodářský růst o 6,1 procenta a je mezi sedmi výrazně se rozvíjejícími zeměmi. „Je tam hodně příležitostí pro podnikání, momentálně se ale asi nejvíce věnují budování infrastruktury. Zejména v nejvýchodnější části země. Takže lákáme české investory, aby vstoupili do tohoto procesu budování. Potřebujeme nutně budovat silnice, přístavy a letiště,“ naznačila indonéská velvyslankyně.
Starostka Frenštátu pod Radhoštěm Zdeňka Leščišinová ocenila chuť zástupkyně ostrovní země pokračovat ve spolupráci. „Budeme rádi, když se spolupráce, která zatím byla na poli kulturním, rozšíří do i do jiných oblastí, konkrétně do oblasti podnikatelské,“ řekla Leščišinová s tím, že si uvědomuje, že příprava setkání spojeného s návštěvou konkrétních podniků si vyžádá více času.

Indonéská velvyslankyně ochotně odpovídala na dotazy přítomných a občas se zachovala jako skutečná diplomatka. Například, když měla prozradit, které místo z těch, jež v České republice za šest měsíců svého působení navštívila, ji asi nejvíce oslovilo. Konkrétně nic neuvedla, ale přesto vyslovila poklonu okolí Frenštátu pod Radhoštěm. „Spali jsme na hotelu Troyer a musím říci, že se nám moc líbí zdejší krajina. Mám v plánu přivézt na Troyer celé velvyslanectví na výjezdní zasedání,“ poznamenala s úsměvem Emeria Siregar.

V doprovodu starostky Frenštátu pod Radhoštěm, tajemníka Petra Kubenky, vedoucího městského kulturního střediska Mariána Žárského a tlumočnice se po oficiálním přivítání vydala pěšky z náměstí k Muzeu Frenštát, kde zhlédla některé expozice. Poté strávila ve městě ještě asi hodinku se zástupci samosprávy, načež se rozloučila. Na památku si odvezla tradiční zvoneček, pamětní medaili města, publikaci a DVD o Frenštátu a tradiční valašský koláč - lopaťák. Ve Frenštátě nechala na památku znak Indonésie, batikovaný kobereček, knihu a slovník.

Frenštátská starostka Leščišinová neskrývala uspokojení z příjemného setkání. „Byla to malá událost, která je svým rozsahem významná. Potvrzuje tu spolupráci, kterou jsme kdysi začali, která pokračuje a kterou bychom chtěli rozšířit i do oblasti obchodní a vzájemné výměny studentů. Oni byli nadšeni naší krajinou, k nám přinesli jisté exotické prvky. Měli jsme obavy, že ta odezva od občanů nebude, ale naštěstí tomu tak není,“ řekla pro Novojičínský deník Leščišinová.

A jak vlastně spolupráce Frenštátu a Indonésie vznikla? Může za to zmíněný Marián Žárský. „Můj známý z Prahy, František Zeman, byl správcem sítě na indonéské ambasádě. A ten mi řekl, že shánějí nějaké kulturně silné partnerské město. Zavolal jsem jim a oni projevili zájem. Nejprve přijeli dva tanečníci na frenštátské slavnosti, později kulturní atašé a dnes velvyslankyně, čímž to dostalo punc oficiality,“ sdělil Žárský.