Do konce května by mělo v kraji vzniknout ještě devět menších středisek v návaznosti na hlavní novojičínské pracoviště, řekl vedoucí oddělení rozvoje města Jiří Plandor.
"Lidé mohou využít také bezplatnou telefonní linku přímo na zástupce Evropské komise v Praze, pokud jim informace od vyškolených pracovníků infocentra nebudou stačit nebo budou jejich dotazy osobního charakteru," uvedl Plandor.
Lidé mohou v centru zdarma používat také internet, v počítači budou mít přímo vygenerované stránky s informacemi, které souvisejí s problematikou EU, dodal Plandor. Součástí projektu, do kterého Nový Jičín investuje zhruba 600.000 korun, bude zřízení dalších devíti informačních středisek v kraji, kde lidé dostanou tiskové materiály se základními informacemi.
Součástí informačního projektu budou také semináře a veřejné debaty zaměřené na cílové skupiny. "Například mládež chceme informovat o studijních a pracovních příležitostech, jinou skupinu budou zajímat operační programy Evropské unie, čtyřikrát do roka přijedou na semináře europoslanci, besedy s nimi odvysílá regionální televize," uvedl Pandor.
V novojičínském středisku se uskuteční 9. května speciální prezentace informací o Evropské unii, činnosti Evropského parlamentu a Evropské komise. Nový Jičín si touto akcí připomene Den Evropy, uvedl manažer projektu Stanislav Bartoň.
V České republice působí celkem devět informačních středisek Europe Direct Information Relay, která patří do celoevropské sítě 450 míst v celé unii. Jejich informačních služeb v tuzemsku využívají lidé například v Brně, Českých Budějovicích nebo Pardubicích.