Byl to onen osudný pátek třináctého letos v polovině září, kdy typické ranní hemžení před základními školami Komenského v Novém Jičíně skončilo sražením žákyně druhé třídy. Naštěstí může holčička v tento, pro mnohé nešťastný, den slavit své druhé narozeniny. Sice skončila v nemocnici v péči lékařů a musela podstoupit bolestivou rekonvalescenci, ale nakonec se mezi své spolužáky vrátila zdravá.

Aby se podobným událostem předcházelo, připojil se Nový Jičín do pilotního projektu Bezpečně do školy, a zařadil se tak mezi dalších šedesát měst po celé České republice.

Úkolem je odhalit nebezpečná místa

Cílem projektu je zmapovat rizikové úseky na trase, kudy se školáci dopravují za vzděláním, a navrhnout nejefektivnější opatření. Děti a rodiče, kteří se v prostoru uvedených škol dennodenně pohybují, mohou nejlépe odhalit z jejich pohledu nebezpečná místa a budou mít také šanci navrhnout konkrétní zlepšení.

Přínosem projektu je aktivní zapojení dětí do problematiky a jejich výchova k bezpečnému pohybu na komunikacích," uvedla Ivana Petruchová z odboru majetku, rozvoje a investic.

Zapojení nejen odborníků

A bude to právě zmiňované okolí škol Komenského 66 a Komenského 68 v Novém Jičíně, kde radnice pilotní projekt spustila. „Do tvorby bezpečných cest v dané lokalitě budou zapojeni nejen odborníci na dopravní problematiku, ale i veřejnost," upřesňuje mluvčí města Marie Machková.

Až do 13. prosince mohou žáci škol s rodiči vyplňovat dotazníky s mapou, ve kterých uvedou nejrizikovější ulice. Zkraje příštího roku se uskuteční veřejné jednání, na němž budou prezentovány výsledky průzkumu i varianty zlepšení bezpečnosti u dotyčných škol.

„Město se tak zařadilo mezi šedesátku měst v republice, kde již Nadace Partnerství řešila zklidnění dopravy ve městě. Školy si navíc budou moci u nadace zažádat o grant na aktivity zaměřené na bezpečnost žáků. V případě technického řešení v dopravní infrastruktuře je investici připraveno hradit město, a to částečně z vlastních zdrojů, na větší akce bude snaha žádat dotace ze státních programů," dodala Ivana Petruchová.

Jak nedávno informoval Novojičínský deník, problém bezpečnosti chodců na přechodech probírali naposledy na své schůzi i zastupitelé a aktuálně radnice zpracovává stavební projektové dokumentace pro přechod u nemocnice nebo pro přechod na ulici Tyršova.