V některých středečních a čtvrtečních odpoledních vlacích už zbývá jen několik volných míst. Proto doporučujeme všem cestujícím, aby si zarezervovali svá místa včas,“ upozornila regionální mluvčí ČD Kateřina Šubová.

Ve středu budou podle ní nasazeny dodatečné vozy na více než šedesátce dálkových vlaků na nejvytíženějších tratích. „Padesát vlaků pak dopravce posílí o den později a cestující tak budou moci využít o zhruba 3,5 tisíce míst více než obvykle. „Větší kapacitu budou mít i dálkové vlaky, které spojují Prahou s Bohumínem. Delší soupravy pojedou také na Slovensko. Posilové vozy se objeví v expresech a vlacích EuroCity mezi Prahou a Žilinou, Košicemi nebo Bratislavou,“ upřesnila dále mluvčí.

Přes posílení souprav doporučuje Luďka Hnulíková, ředitelka Odboru provozu osobní dopravy ČD, aby si lidé zajistili zejména do středečních a čtvrtečních dálkových vlaků místenky.

ČD také nevylučují, že i přes posílení služeb na pokladnách se mohou tvořit v klíčových stanicích fronty. Lidé si ale mohou jízdenky zajistit také přes internet, v automatech nebo prostřednictvím telefonu.

V pátek 24. prosince budou podle ní jezdit spoje Českých drah jako v neděli a svátek, mezi 18. a 19. hodinou pak bude postupně provoz většiny regionálních i některých dálkových vlaků utlumen. „Většina regionálních vlaků, které jezdí po šesté hodině večer, má v jízdním řádu poznámku, že nejede na Štědrý den. Týká se to spojů v celé České republice. Nepojede v tuto dobu ani řada vnitrostátních rychlíků nebo vlaků InterCity, například poslední pendolino z Prahy do Ostravy odjede už v 15 hodin a 13 minut,“ dodala mluvčí ČD.

V sobotu 25. prosince pojedou vlaky také podle nedělních jízdních řádů, bude ale částečně slabší ranní provoz.