Mnoho lidí v poslední době už ale přestal bavit rušný městský život a stěhují se do okolních měst vesni, které naopak nabízejí klid a také lepší životní prostředí, což je zrovna v našem kraji velmi ceněná deviza. Pochvalují si i lepší sousedské vztahy. Každý typ bydlení má zkrátka své pro, ale i proti.

Najít jednoznačnou odpověď na otázku, kde se lidem žije lépe, proto není tak úplně možné. Důležité je, aby byl každý spokojený tam, kde si našel tu svou střechu nad hlavou.

Z vesnice by lidi do města nešli

Náves rozzářená od slunce, nedaleko místního konzumu sedí několik lidí na lavičkách u stolu pod kaštanem, naproti u stolu s lavičkou Život na vesnicích.sedí dvojice mužů. Všichni si mají co povídat. I tak vypadá život na vsi.

Blahutovice nad Odrou – Při příjezdu do Blahutovic nad Odrou, místní části Jeseníku nad Odrou, vypadá vesnice o necelých dvou stovkách obyvatel jako vylidněná. Až při sjezdu na náves je vidět, že tu je překvapivě živo. Čtveřice mužů a žena si povídají pod kaštanem, ze všech vyzařuje jakýsi klid. „Je to tady fajne," říká muž důchodového věku. „Určitě je to tady lepší jak ve městě," přidává se muž naproti. „Jeden pomůže druhému. Ve městě se lidi prakticky ani pořádně neznají. Děláme tady svoje akce, fotbal a tak. Děcka si mají kde hrát.
Nenudíme se," přibližuje život na vesnici třetí z diskutujících, Lubomír Strnadel.

Místní si ale uvědomují, že ne vše je růžové. „Jezdí tu málo autobusů, práce žádná. Měšťáci mají Kaufland a takové výhody, tady se člověk musí starat, jak umí," připomíná jeden z mužů, který ale vzápětí dodává: „I tak bych se nestěhoval." „V žádném případě," doplňuje jej druhý. „Takový klid bysme jinde nenašli," poznamenává muž, který si v téže chvíli uvědomuje, že by měl jít domů zjistit, jestli mají zvířata dostatek futra (pozn. redakce – krmení pro krávy).

Výhody vesnice oceňuje i provozovatelka konzumu LadaSňahničanová.„Nebojím se pustit děti ven, můžu si vyjít na dvůr, kde mě nikdo nevidí. Připadne mi to tady lepší. Určitě bych odtud nešla," ujišťuje Lada Sňahničanová, než se pustí do obsluhy dalšího zákazníka.

Místní děti se tváří, že jsou na vesnici spokojené, a také tvrdí, že do města by nechtěly. „Máme tady volnost, nejezdí tadyskorožádnéautaajsmetu v přírodě," vyjmenovává výhody vesnice osmiletý Roman a jeho o tři roky starší bratr Lukáš mu přitakává. „Máme tady dobré kamarády," vyzdvihuje Lukáš, jemuž prý ani nevadí dojíždění do školy do Starého Jičína.

Marta Malcherová žije v Blahutovicích už čtyřicet let, od doby, kdy se tady přivdala. Jak sama říká, je zde spokojená a do města by nešla. I když celý život dojížděla za prací do Nového Jičína a dojížděním ztratila hodně času, tak vždy po příjezdu domů byla šťastná, že je pryč z toho městského chaosu. „Máme tady spoustu zeleně, klídek, nejezdí tu auta," pochvaluje si. Na Blahutovicích se jí líbí, že je vesnice pěkně členitá, žádná rovina. Na otázku, jestli se člověk na vesnici nenudí, má jasnou odpověď. „Mám zahradu, teď jsem si vzala moráky, mám králíky. Když je chvilka, nebo přes zimu, tak dělám paličkování, háčkuji. Ještě jsem se nenudila. Neumím se nudit. Vždycky si něco najdu," ubezpečuje Marta Malcherová.

A nevadí jí ani dojíždění za většími nákupy. „Vezmeme auto a jedeme do Hranic. Tam je plno obchodů a jsme tam za dvacet minut," přibližuje nakupování Marta Malcherová, která měla, stejně jako ostatní, obavy, že bude muset odejít, když se mluvilo o plánované stavbě jaderné elektrárny. „Neuměla bych si představit, že bych se přestěhovala do paneláku, kde si každý vidí do oken. Já vidím z okna to krásné panorama. Když zapadá slunko, tak je to nádherné," uzavírá Marta Malcherová.

IVAN PAVELEK, SIMONA MIKŠOVÁ

Obyvatelé měst život na vesnici neodmítají

Nový Jičín – Při chůzi přes Masarykovo náměstí to vypadá, že je za pět minut dvanáct. Radniční hodiny přitom ukazují pouhých deset hodin dopoledne. V obličejích mračících se lidí se zračí spěch. Málokdo se zastaví jen tak, bez důvodu. „Musím jít k řezníkovi, pak ještě malému koupit tenisky, už jsou téměř rozbité," stěžuje si jedna z desítek spěchajících tváří. Říká si to pro sebe, snad aby nezapomněla, jaké povinnosti ji ten den ještě čekají.

Život ve městech.V podloubí se dají ale potkat také nespěchající jedinci. Mezi nimi je i Tereza Šrajerová, matka asi dvouletého blonďatého chlapce, kterého vede pomalým tempem ruku v ruce vpřed. „Na životě ve městě se mi líbí, že mám všechno blízko. Přesto bychom se chtěli přestěhovat na vesnici, hlavně kvůli dítěti. Tady nemá malý žádné vyžití, kdežto na vesnici máte rodinný dům, zahradu a dítě můžete nechat bezpečně běhat venku," přemýšlí nahlas mladá maminka.

O kus dál jde s těžkou taškou starší paní. Oproti ostatním je na ní něco jiného. V obličeji nemá spěch, ale spokojený výraz. Ač je jinak nevýrazná, tímto mezi ostatními vyniká. Jmenuje se Irena Pechová.„Žiju v Novém Jičíně už od pěti let. Život ve městě se mi líbí, rozhodně bych nechtěla bydlet na vesnici. Jsem tu už odmalička, tak jsem tu zvyklá a spokojená. Také bych chtěla říci, že ve městě se člověk projde a má kam jít. Na vesnici je to mrtvější. Ve městě je určitě větší kulturní vyžití," říká rozhodně paní Pechová.

Čím dál je člověk od centra města, tím více jsou lidé sdílnější a snad se i méně mračí. V obchodním domě jen pár desítek metrů od náměstí to žije pozitivní atmosférou. Lidé už tolik nespěchají, klidně si i chvíli popovídají. „Žiju v Kopřivnici. Život ve městě je o něco pohodlnější než život na vesnici. Mně konkrétně by se však na vesnici líbilo víc. Lidé tam mají lepší povahu, společenské vztahy mezi nimi jsou lépe uspořádané než ve městě. Ve městě tedy zatím spokojený nejsem," rozpovídá se Lumír Navrátil, asi čtyřicetiletý muž v montérkách.

Je zde i důchodce Jaroslav Špaček. I on přiznává, že život na vesnici má něco do sebe: „Výhodou života ve městě je určitě lepší dostupnost. Podstatnější jsou však pro mě nevýhody. Ve městě je velká kriminalita, hlavně tady v Novém Jičíně. To je holý fakt. Na vesnici bych se stěhovat nechtěl. S bratrem teď ale opravujeme domek v Hukovicích, který nám bude sloužit jako rekreační sídlo. Myslím tím místo, kam budeme utíkat z města, abychom si odpočinuli." Za uspěchanými tvářemi obyvatel měst se tedy neskrývají vždy spokojení lidé. Někteří zkrátka touží po klidném místě, kde by se aspoň jednou za čas zastavili a nechali městské starosti stranou.

LUCIE BRIJAROVÁ