K největší společenské a kulturní události v Novém Jičíně kostýmy, zejména historické, neodmyslitelně patří. Tvůrčí soutěž má jen jednu základní podmínku šaty nesmí být z půjčovny.

„Tím, že preferujeme šaty domácí výroby, chceme podpořit zájem občanů podílet se na podobě slavnosti. Do soutěže, která není tematicky vyhraněná, se může přihlásit každý od miminkovského věku až po patnáct let. Hodnotit se bude nápaditost a kreativita,“ uvedla Radka Grofová z novojičínské městské knihovny.

Doma vyrobené oděvní kreace bude hodnotit porota a tři nejúspěšnější soutěžící se mohou těšit na finanční odměnu a drobné dárky. Registrace účastníků i vyhlášení výsledků soutěže proběhne v den konání slavnosti, v sobotu 9. září na Masarykově náměstí, konkrétně od 13 do 15 hodin na vyznačeném místě.

„Protože soutěžit budou děti mladší patnácti let, bude k jejich zápisu nutná přítomnost zákonného zástupce,“ připomněla mluvčí novojičínské radnice Marie Machková. Organizátoři zároveň věří, že rodiče či přátelé nejmladší návštěvníky městské slavnosti podpoří i aktivně.

„Porota jistě nepřehlédne ani kostýmy dospělých. Věříme, že se nenechají zahanbit a i oni si kostým vyrobí a předvedou ho. Musí ale počítat s tím, že hlavní odměna bude čekat pouze na dětské účastníky,“ dodala Radka Grofová.