„Naši předci na Valašsku říkávali: ‚Máš depresi? Běž do kobzolí‛. Lidé dříve chápali sklíčenost jako nemoc líných. Pomáhala proti ní smysluplná činnost, třeba právě práce na poli,“ vysvětlil Karel Paulík z Katedry psychologie a sociální práce na Ostravské univerzitě. „Tím rozhodně nechci depresi zlehčovat, protože je to poměrně složitý negativní emoční jev. Navíc neexistuje pouze jeden důvod vzniku této nemoci, ale je jich celá řada,“ objasnil Paulík.

Podle Paulíka je ve skutečnosti těžké přesně určit, jak nad špatnou náladou vyzrát. „U některých lidí se osvědčila například terapie světlem. Úzkosti polevily a dostavila se lepší nálada. Ovšem to, že se lidem skutečně ulevilo díky světlu, nemůžeme přesně doložit. Na zlepšení stavu může mít vliv řada náhodných faktorů.“ Co však podle Paulíka nemůže rozhodně uškodit, je, když se v době smutných nálad budeme věnovat tomu, co nás baví. „Pokud má člověk jasný cíl, určitě chmury lépe překoná. Může nám taky pomoci, když budeme vyvíjet nějakou fyzickou aktivitu. Můžeme si na chvíli zacvičit. Při fyzické námaze se totiž v těle uvolňuje endorfin – hormon štěstí.“

Důležité také je, aby člověk se svým okolím udržoval přátelské vztahy, a to nejen ve chvílích špatné nálady. „Na přátele si nemůžeme vzpomenout jen v okamžiku, kdy nás něco trápí. Přátelské vztahy musíme budovat naopak ve chvílích, kdy se cítíme dobře. Jedině tehdy můžou být vazby skutečně kvalitní a mohou nám pak ve chmurných okamžicích pomoci.“

Rady psychologů ovšem nejsou tím jediným, co nám může přispět k dobré náladě. Pomoci mohou i tipy nutričních specialistů. „Je velkou chybou, když lidé v zimních nebo deštivých časech konzumují větší množství citrusových plodů. Cizokrajné ovoce totiž přispívá k ochlazování organismu, což právě v nevlídném období není moc přínosné,“ vysvětlila odbornice na výživu Michaela Králová z Ostravy. Králová doporučuje dát přednost ovoci typickému pro náš kraj. Nejlepší možností je podle ní ovoce sušené – jablka, hrušky nebo švestky.

„Mnoho lidí při špatné náladě sahá po čokoládě. Není to však kakao, co lidem pomáhá, ale cukr, který je v čokoládě obsažený. Nemusíme tedy jíst nutně čokoládu. Můžeme konzumovat cukr v jakékoli podobě. V deštivém období můžeme cukr doplňovat třeba bramborami nebo těstovinami,“ zakončila Králová.

LUCIE RUSKOVÁ