Odpovídá Tomio Okamura, viceprezident a mluvčí Asociace českých cestovních kanceláří a agentur – AČCKA:

Chorvatsko

Do Chorvatska je možno cestovat nejen s platným cestovním pasem ČR (chorvatské orgány požadují, aby platnost cestovního dokladu byla minimálně po dobu pobytu na území Chorvatska), ale tato země jednostranně umožňuje vstup na své území také na základě předložení občanského průkazu ČR. Proto lze jako cestovní doklad k cestování do Chorvatska použít po zemi (ne letecky) i občanský průkaz ČR (kartičku vydávanou od druhé poloviny roku 2000 a obsahující strojově čitelnou zónu). Občanský průkaz slouží jako cestovní doklad pouze pro jeho držitele, proto doporučujeme, aby občan ČR mladší 15 let, který cestuje společně s rodičem, byl vybaven svým vlastním cestovním dokladem (pasem), i když je zapsán v občanském průkazu svého rodiče. Nezletilí občané ČR, kteří jsou zapsaní v cestovním pase rodiče cestujícího společně s ním, mohou vstupovat na území Chorvatska bez vlastního cestovního dokladu. Dítě zapsané do pasu rodiče před 1. zářím 2006 může takto cestovat do 15 let a dítě zapsané do pasu rodiče od 1. března 2008 může takto cestovat do deseti let (v období od 1. září 2006 do 29. února 2008 nebylo možné děti do pasu rodiče zapisovat).

Slovensko

Občan ČR může cestovat na Slovensko na základě platného cestovního pasu nebo platného občanského průkazu. Doklady by měly být platné minimálně po dobu plánovaného pobytu na území Slovenska. Občanský průkaz slouží jako cestovní doklad pouze pro jeho držitele. Pokud rodič cestuje pouze s občanským průkazem společně s dítětem, pak doporučujeme, aby dítě mělo vždy vlastní cestovní pas, a to i v případě, že dítě je zapsáno v občanském průkazu rodiče. Děti zapsané v platném cestovním pasu rodiče mohou s rodičem, v jehož pasu jsou zapsány, překročit hranice bez vlastního cestovního dokladu, přičemž dítě zapsané do pasu rodiče před 1. zářím 2006 může takto cestovat do 15 let a dítě zapsané do pasu rodiče od 1. března 2008 může takto cestovat do deseti let

Itálie

Občan ČR může vstupovat na území ostatních členských států EU a pobývat tam bez zvláštních omezení, a to pouze na základě platného cestovního dokladu. K překročení hranice s členským státem Evropské unie lze jako doklad použít i platný občanský průkaz. Ten je ale cestovním dokladem pouze pro jeho držitele. Nedoporučujeme tedy, aby občan ČR mladší 15 let, který cestuje společně s rodičem a je zapsán v jeho občanském průkaze, cestoval bez vlastního cestovního dokladu, pouze na základě tohoto zápisu v občanském průkazu.

Řecko, Rakousko, Maďarsko, pevninská část Španělska

Platí obdobné doporučení jako u Itálie.

Francie

Občan ČR může vstupovat na území kontinentální Francie, zámořských departementů a teritorií na základě platného cestovního pasu nebo občanského průkazu. Při cestách do zámořských departementů a teritorií Francie se doporučuje dát přednost cestovnímu pasu před občanským průkazem (možnost mezipřistání mimo území EU). Od ledna 2006 platí, že jako cestovní doklad lze použít také občanský průkaz, avšak ten je cestovním dokladem pouze pro jeho držitele. Nedoporučujeme tedy, aby občan ČR mladší 15 let, který cestuje společně s rodičem a je zapsán v jeho občanském průkazu, cestoval bez vlastního cestovního dokladu pouze na základě tohoto zápisu v občanském průkazu.

Velká Británie

Občan ČR může cestovat do Velké Británie na základě platného cestovního pasu nebo občanského průkazu. Doklady by měly být platné minimálně po dobu plánovaného pobytu na území Velké Británie. Občanský průkaz slouží jako cestovní doklad pouze pro jeho držitele. Pokud tedy rodič cestuje pouze s občanským průkazem společně s dítětem, pak doporučujeme, aby dítě mělo vždy vlastní cestovní pas, a to i v případě, že je zapsáno v občanském průkazu rodiče. Děti zapsané v platném cestovním pasu rodiče mohou s rodičem, v jehož pasu jsou zapsány, překročit hranice bez vlastního cestovního dokladu, přičemž dítě zapsané do pasu rodiče před 1. zářím 2006 může takto cestovat do 15 let a dítě zapsané do pasu rodiče od 1. března 2008 může takto cestovat do deseti let.

Žebříček nejpopulárnějších českých dovolenkových destinací za rok 2009 (počet osob):

Chorvatsko – 814 tisíc
Slovensko – 662 tisíc
Itálie – 553 tisíc
Řecko – 393 tisíc
Rakousko – 257 tisíc
Francie – 184 tisíc
Břetislav lapisz, lap