Deník zjišťoval, jaké novinky připravila jednotlivá střediska na nadcházející zimní sezonu.

V lyžařském areálu na Pustevnách přikoupili před blížící se sezonou dvě nová sněhová děla. V provozu zde bude pět sjezdovek, z toho jedna lanová a čtyři s vlekem.

„Jedna sjezdovka bude vyčleněná na takzvaný freeride. To znamená, že nebude upravovaná, bude se jezdit na přírodním sněhu," vysvětlil Petr Chrostek ze společnosti Pustevny. Dalšími novinkami budou letos otevřená půjčovna lyží, lyžařská škola a ski servis. A také levnější skipas pro lyžaře, kteří na Pustevny nedorazí lanovkou, ale autem.

To v lyžařském areálu Červený kámen v Kopřivnici letos žádnou výraznou novinku nemají.

„Vše zůstane stejné jako v minulé sezoně, nemáme žádné nové zařízení nebo vybavení areálu, které by výrazně změnilo podmínky pro lyžování," uvedl ředitel Správy sportovišť Kopřivnice Milan Gilar. Lyžaři si zde však o něco připlatí. „Ceny byly od roku 2007 stejné a už to bylo neudržitelné," zdůvodnil krok Milan Gilar s tím, že Červený kámen pořád zůstane jedním z nejlevnějších areálů v okolí.

V Kopřivnici by rádi začali lyžovat na Vánoce, proto doufají, že letos přijde opravdová stoletá zima.

Podobně to vypadá i v ski areálu Svinec u Nového Jičína, kde jeho provozovatelé letos nechystají žádné zásadní novinky. „Mírně zvýšíme cenu jízdného pro dospělé," prozradili provozovatelé areálu.

Přípravy na nadcházející zimní sezonu finišují také v areálu Heipark v Tošovicích. Hlavní letošní novinkou pro milovníky zimních sportů bude upravený vrcholek hlavního kopce či vybudovaný Fun park s překážkami a tunelem. Posílení se dočká také systém zasněžování. Pokud bude letos dostatek sněhu, rozjedou se v Tošovicích vleky na sjezdovkách H1, H2 i H3. V provozu bude i oblíbená stopadesátimetrová sjezdovka H4 pro děti a loňská novinka, svah pro sáňkaře a bobaře. Za příznivého počasí bude upravena také běžecká stopa a kluziště. Co se týče cen skipasů, ty se zásadně nezmění. Časové jízdné zůstane stejné, k menším úpravám dojde jen u bodového systému jízdenek. „I když jsme do areálu investovali, ceny zůstanou stejné," řekl manažer areálu Jiří Šindler.

Mezi lyžaři jsou oblíbené také vleky Polďák a Kocmínek v Rybí. Také tam se již pilně připravují na příchod zimy.

Připravenost hlásí i areály v okolí Novojičínska. Třeba ski areál Bílá letos investoval řádově miliony korun do modernizace zasněžovacího systému. Areál rovněž chystá nový typ osmihodinové jízdenky, kterou půjde průběžně čerpat během sezony. Novinkou bude rovněž odpolední jízdenka. V Resortu Valachy ve Velkých Karlovicích letos vylepšili sjezdovku u hotelu Horal.

„V minulé sezoně jsme zprovoznili pojízdný koberec, letos přibude kolotoč a další prvky, které sjezdovku ještě zatraktivní," prozradila Martina Žáčková z Resortu Valachy. Uplynulé zimy podle jejích slov nebyly pro provozovatele areálů natolik výdělečné, aby dovolily větší investice. Lyžaře proto mají zlákat kvalitnější služby. „Plánujeme doprovodné akce, například pravidelné dětské lyžařské závody. Novinkou letošní sezony bude škola běžeckého lyžování," prozradila Martina Žáčková.