A zároveň vám, milí čtenáři, přejeme, aby i rok 2015 přinesl mnoho bohatých námětů a zážitků!

Leden

NA KONCI LEDNA obsadili centrální operační sály v nemocnici v Novém Jičíně stavbaři, kteří zde zahájili téměř devítiměsíční rekonstrukci za více než 200 milionů korun. V září, po jejím skončení, získal zdravotnický personál i pacienti unikátní pracoviště se špičkovou komplexní technikou. Před opravou nemocnice disponovala třemi centrálním sály, teď má sály čtyři, díky čemuž se mohl navýšit celkový počet operací.

Únor

VÝRAZNOU změnou prošlo během února náměstí Komenského ve Fulneku. Letité stromy a keře rostoucí na svahu pod kostelem Nejsvětější Trojice a pod základní uměleckou školou nechalo město vykácet. Starou výsadbu teď postupně nahrazují nové dřeviny. I když mnozí obyvatelé nesli tuto změnu nelibě, městu přibyla nová dominanta. Nádherný barokní kostel teď už nikdo nepřehlédne.

Březen

ZAČÁTEK BŘEZNA začal na Pustevnách tragicky. Vyhořela tam historická chata Libušín, postavená podle návrhu architekta Dušana Jurkoviče.

Libušín na Pustevnách 4. den po ničivém požáru, čtvrtek 6. března 2014

Požár napáchal milionové škody, zvedla se však i obrovská vlna solidarity. Na obnovu památky lidé přispěli už skoro osm milionů korun. Policisté příčinu požáru stále vyšetřují. Podle hasičů byl na vině špatně zkonstruovaný komín. Obnova památky má začít příští rok na podzim.

Duben

ŠIROKOU VEŘEJNOST ve Frenštátě pod Radhoštěm i na různých místech České republiky zaskočila 29. dubna smutná zpráva. Ten den spáchala nedlouho po svých osmačtyřicátých narozeninách sebevraždu trojnásobná vítězka ankety Zlatý slavík, zpěvačka Iveta Bartošová. Bylo to zhruba třináct měsíců poté, co se Iveta Bartošová představila ve Frenštátě pod Radhoštěm na charitativní akci, jejíž výtěžek šel na konto osob postižených výbuchem plynu v domě číslo 39 v ulici 6. května. Tehdy všichni věřili, že vystoupení Ivety Bartošové bude jedním z těch, které ji nasměruje ke comebacku. Profesní i osobní problémy ale dohnaly zpěvačku k tragickému ukončení svého života.

Květen

DŮM PŘÍRODY Poodří je originální expozice, která lidem od května zábavnou formou v bartošovické záchranné stanici představuje výjimečný region podél řeky Odry.

Dům přírody Poodří je nová originální expozice, která lidem zábavnou formou v bartošovické záchranné stanici představuje výjimečný region podél Odry.

Nechybí živá zvířata ani interaktivní prvky. Hlavním cílem nového návštěvnického střediska je přiblížit význam a poslání chráněné krajiny Poodří a seznámit především děti s přírodou a jejími obyvateli. Ovšem ani dospělí návštěvníci se nemusí bát, že by dělali v krásném areálu záchranné stanice pouze doprovod svým potomkům. I oni se mohou nechat vtáhnout do podvodní atmosféry vodní říše nebo se poučit o unikátnostech oderského biotopu.

Červen

V ČERVNU 2014 začal 128. wimbledonský turnaj.

Finále Wimbledonu: Petra Kvitová

Významnou stopu zde opět zanechala fulnecká rodačka Petra Kvitová. Ta se úžasným tenisem probojovala až do finále, které se uskutečnilo na centrálním dvorci 5. června, kde nedala absolutně žádnou šanci kanadské tenistce Eugenii Bouchardové. Z kurtu ji vyprovodila za pouhých 55 minut, když vyhrála 6:3, 6:0, a po třech letech mohla zvednout nad hlavu cennou trofej. Petra Kvitová ze zejména díky tomu stala také Sportovkyní roku 2014.

Červenec

NEJVĚTŠÍ HUDEBNÍ festival na Novojičínsku, Horečky fest, překonal ve čtvrtém ročníku hranici tří tisíc návštěvníků. Akce měla podtitul „rodinný pohodový festival" a podle toho byla rozšířena i její koncepce. Novinkami byly také divadlo, festivalový kemp a také noční ohňostroj. Na třech scénách se pak během celého dne prostřídaly více než dvě desítky kapel.

Srpen

Snímek z oficiálního otevření prvního Beskydského trailu.

PRVNÍ BESKYDSKÝ TRAIL slavnostně otevřeli v polovině srpna na Horečkách. Možnost projet se na kole upravenými lesními stezkami je další aktivita, která má obnovit zašlou slávu Horeček, jež se nacházejí na území Trojanovic a Frenštátu pod Radhoštěm. Obec Trojanovice začala také s rekonstrukcí restaurace Rekovice, jež se stane základnou pro návštěvníky beskydských trailů.

Logo cyklostezky

Září

NOVÝ JIČÍN a Hostašovice od září spojuje 10kilometrová cyklostezka, která vznikla v místě bývalé železnice, již fatálně poničila v roce 2009 blesková povodeň.

Cyklostezka vede katastrem Nového Jičína, Životic u Nového Jičína, Hodslavic, Mořkova a končí u vlakového nádraží v Hostašovicích. Trasa by měla sloužit cyklistům a in-linistům, v případě dostatečné sněhové nadílky i běžkařům.

Říjen

ŘÍJEN byl ve znamení komunálních voleb. Po čtyřech letech se obměnilo vedení v mnoha novojičínských městech i obcích. Zatímco někde se daly výsledky voleb předpokládat, jinde došlo k velkým změnám, jako například v Příboře, Bílovci nebo Štramberku. Vůbec nejdéle trvalo povolební vyjednávání v Kopřivnici. Tam se zastupitelé na podobě koalice i opozice dohodli až 4. prosince. Ve stejný den zvolili i nového starostu.

Listopad

V LISTOPADU se přesně po roce na Novojičínsko vrátil prezident České republiky Miloš Zeman.

Poslední den své návštěvy Moravskoslezského kraje strávil Miloš Zeman také v Kopřivnici a v automobilce Tatra Trucks.

Největší pozornost jeho návštěvy patřila městu Kopřivnice, kde byl Miloš Zeman nejen přítomen podpisu memoranda o spolupráci Moravskoslezského kraje a společnosti Tatra Trucks a.s., ale zároveň se setkal se zaměstnanci automobilky, stejně jako s představiteli a obyvateli města.

Prosinec

NOVÉ víceúčelové sportovní zařízení otevřeli v závěru roku v Bílově. Kromě fotbalu, volejbalu, tenisu či nohejbalu je návštěvníkům k dispozici zimní zahrada, bowling a restaurace. V budově mají nové zázemí i tamní fotbalisté. Celou stavbu za zhruba 13 milionů korun obec hradila z vlastních zdrojů. V budoucnu mají v okolí přibýt další venkovní sportovní plochy.