VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Jan Bezděk: V pracovním lágru byl velký hlad

Starý Jičín-Janovice - Život plný kotrmelců zažil jednadevadesátiletý Jan Bezděk z Janovic, místní části Starého Jičína. Jeho povídání by bylo na hodiny, my z něj přinášíme alespoň krátkou část.

7.11.2012
SDÍLEJ:

Jan Bezděk z Janovic u Starého Jičína by mohl vyprávět svůj životní příběh dlouhé hodiny.Foto: Deník/Ivan Pavelek

Část života Jana Bezděka ovlivnila druhá světová válka. Sotva udělal maturitu, poslali jej Němci na nucené práce. „Na pracovním úřadě se nás sešla asi stovka, hlídali nás tam četníci. Mohli jsme si přinést jenom to nejnutnější. Občanku nám vzali, dali nám německou, nalepili fotku a už jsme byli jejich. Celkem nás bylo kolem dvanácti set. Plno kluků a chlapů bylo i tady z okolí, z Palačova, Jičiny a tak. Vždycky tak po třech po čtyřech," pokračoval Jan Bezděk.

Němci je odvezli do Rakouska do alpského městečka Radenthein, asi třicet kilometrů od Villachu. „Tam byla továrna na zpracování magnezitu a my jsme ten magnezit dolovali v kamenolomu. Ten hlad si člověk neumí představit. Já bych byl i stromy okusoval," vzpomínal Jan Bezděk.

Bydleli v zajateckém táboře, odkud Němci předtím odvezli francouzské zajatce. „Na jedné světnici nás bylo dvacet kluků. Postele Památka na práci v Jižní Africe – kůže z pouštního hada.nad sebou. Každému dali pytel a řekli: Tam je sláma, tou si to nacpěte. To byly ty strožoky," poznamenal Jan Bezděk, který v táboře strávil asi tři roky. Na konci války je osvobodili Američané. Cesta domů ale nebyla jednoduchá. Vezla je totiž UNRRA, která tehdy zásobovala potravinami zbídačené obyvatelstvo v Evropě. „V italských přístavech ty potraviny nakládali a odtud to vozili na sever. Dali nás do takového lágru. To byly bývalé konírny. Tam jsme spali na betonové podlaze. Třetí den jsme už nevěděli, jak ležet. Když nás bylo asi dvě stě, tak nás naložili a odvezli. Ale ne na sever, ale na jih. Do Itálie," pousmál se Jan Bezděk.

Jídla už měli od Američanů dost. Dostávali prý třeba špek, ale problém byl v tom, že k němu nebyl chléb. „Tak jsme k tomu jedli sladké keksy, které nám dávali," přiblížil tehdejší situaci Jan Bezděk. Američané je po nějaké době zase naložili a převezli na další místo. A tak to šlo postupně, až se dostali domů. Trvalo to asi dva měsíce. Krátce nato nastala absurdní situace. „Do čtrnácti dnů po válce jsme dostali povolávací rozkazy na vojnu. Na té jsme byli naštěstí jen rok. Sloužil jsem v Brně, kde jsem se dostal do poddůstojnické školy," připomněl čiperný důchodce.

Po vojně se dostal do Karviné, kde dělal u finanční kontroly. To byla státní služba. A tak když přišel únor 1948 a Jan Bezděk odmítl vstoupit do komunistické strany, šel do výroby. Dělal montéra a dělal svou práci tak dobře, že jezdil i do tehdejšího východního Německa a na rok a půl se dokonce dostal do Jižní Afriky, odkud má například památku v podobě kůže z pouštního hada. Ale to už je jiná historie.

Autor: Ivan Pavelek

7.11.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

FILIP WALICA, Příbor, nar. 16. 10. 2017, 50 cm, 3,20 kg. Nemocnice Nový Jičín.
12

Vaše miminka - noví občánci našeho okresu

Sledování výsledků parlamentních voleb ve štábu ANO, 21. října v Praze. Ivo Vondrák
29

Králem voleb v kraji je Ivo Vondrák. Nemám ambici být ministrem, řekl Deníku

To jsou oni! Podívejte se, kdo bude nově hájit zájmy Moravskoslezského kraje

/FOTOGALERIE/ Kteří poslanci budou po volbách v dolní komoře parlamentu zastupovat a hájit zájmy Moravskoslezského kraje? Nejvíce mandátů získalo hnutí ANO. Podívejte se, kdo patří mezi nově zvolené poslance.

ANO dosáhlo výsledku, na který u nás bývala zvyklá ČSSD

/SLEDOVALI JSME ON-LINE, FOTOGALERIE Z VOLEBNÍCH ŠTÁBŮ/ Spočteno, podtrženo, hotovo. Volby v Moravskoslezském kraji jasně vyhrálo hnutí ANO s hejtmanem Ivo Vondrákem v čele, drtivou porážku naopak utržila ČSSD, kterou v regionu vedl celostátní lídr Lubomír Zaorálek. K urnám přišlo 551 446 lidí, čímž účast dosáhla 55,86 procent.  

AKTUALIZOVÁNO

VOLBY 2017 V KRAJI: Oranžovou v Moravskoslezském kraji vystřídala modrá

/VIDEO, FOTOGALERIE/ Volební výsledky v Moravskoslezském kraji jsou sečteny, vítěze parlamentních voleb 2017 známe. Hnutí ANO sesadilo z pomyslného trůnu ČSSD.

Skopalová přivezla ze Znojma zlato

První příležitost, jak si otestovat svou výkonnost na začátku nové sezony, měli při nedávné Velké ceně Znojma členové Plaveckého klubu Nový Jičín, kteří se v přípravě musejí potýkat s problémy vinou uzavření novojičínského bazénu.  

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení