Byl to asi nejkontroverznější výsledek povolebních dohod po komunálních volbách v říjnu 2010 na Novojičínsku. Lidé v Lichnově volili nejvíce KDU-ČSL, která získala v patnáctičlenném zastupitelstvu sedm mandátů. Povolební jednání zahájili lidovci s ODS, která měla pět mandátů. Zastupitel za KDU-ČSL Michal Pokorný se již dříve pro Novojičínský deník vyjádřil, že jeho strana nabízela ODS dvě místa v obecní radě s tím, že KDU-ČSL chtěla starostu a místostarostu. „Oni chtěli starostu nebo místostarostu, což jsme nechtěli připustit,“ uvedl Pokorný.

KDU-ČSL tak přišla o partnera, který se obrátil na KSČM, jež měla tři mandáty. Tím ODS získala v zastupitelstvu převahu. Ke zděšení mnoha lidí, a to nejen v Lichnově pak umožnila, že na post starosty obce usedl tehdy devětašedesátiletý Jan Kahánek, před listopad 1989 dlouholetý předseda Místního národního výboru v Lichnově.

Tehdejší a současný místostarosta Lichnova Aleš Mičulka tenkrát uvedl, že to není konečné řešení. „Naši adepti na starostu si musí upravit pracovně právní vztahy, předat věci a nechat se uvolnit z funkce. Pak nastoupí starosta z ODS. Ta situace je taková, že starosta z KSČM tam nemusí být pořád,“ sdělil Mičulka. To, že vše nebylo košer, ale potvrdilo i nejvyšší vedení ODS, které lichnovskému místnímu sdružení odňalo za přímou spolupráci s KSČM licenci.

Zhruba po roce Jan Kahánek skutečně odstoupil. „To přece byla jasná věc už od začátku, že skončím. To tak bylo domluvené. Bylo to jen na dobu, než se nachystají. Nevedly mě k tomu žádné osobní důvody,“ řekl k situaci Kahánek. „Když ODS přišla za námi, slíbil jsem jim to. V té době se domluvilo, že to bude řešení do Jiřího, na půl roku. Nakonec jsem tam zůstal rok, protože mě přesvědčili zhotovitelé stavby kanalizace, kterou jsme dělali za sto milionů korun,“ pokračoval Kahánek a dodal, že závazek, který dal, tedy úspěšné dokončení kanalizace, splnil. „A teď jsem odevzdal stavbu a skončil jsem s mandátem i starostováním. A myslím si, že to je určitě překvapivé, že jsem skončil, Vzhledem k tomu, jak se dnes všichni těch funkcí drží,“ poznamenal Kahánek.

To, že položil i mandát zastupitele bývalý starosta Lichnova považuje za přirozené. „Dostal jsem na mandát z desátého místa. Vůbec jsem o tom před volbami neuvažoval, že bych byl zastupitelem. Byl jsem tam původně jenom na doplnění, ať máme patnáct kandidátů. Takže teď končím. A myslím si, že v sedmdesáti letech by měl s politikou končit každý, a nejen v komunální politice. Vidí to sám na sobě,“ uzavřel Jan Kahánek.

O tom, zda jej ve funkci nahradí občanský demokrat, komunista či dokonce lidovec, nyní není jasno. „Bude záležet na jednáních. Zatím neznáme ani termín, kdy se bude konat zastupitelstvo, na němž by se měl volit starosta,“ uvedl k věci současný místostarosta Lichnova Aleš Mičulka.