Jan Mazoch se v prostředí skoků na lyžích pohyboval již od raného dětství, zejména i proto, že jeho děda, olympijský vítěz ve skoku na lyžích Jiří Raška, trénoval své následovníky. „Jednou jsme jeli na závod do Rožnova. Tam se mě Ota Szymeczek, který trénoval ve Frenštátě pod Radhoštěm mladé kluky, zeptal, jestli nechci začít skákat, a já jsem řekl, že ano,“ vzpomínal na počátky kariéry Mazoch. První skok uskutečnil 5. září. Ten den slavil šesté narozeniny.

Nějaké obavy z pádu si Mazoch nikdy nepřipouštěl. „Na můstcích jsem byl pořád, skoky jsem žil. Strach mi vůbec nic neříkal. Šel jsem do každého skoku s velkou radostí a myslím, si, že to docela šlo,“ vzpomínal mladý muž, jenž si utvořil v Planici svůj osobní rekord skokem dlouhým 202,5 metru.

Mazoch patřil ke členům reprezentace, byl na olympijských hrách a kariéru měl před sebou. Jenže přišel 20. leden 2007 a těžký pád v polském Zakopaném, po kterém jej několik dní lékaři udržovali v umělém spánku. O jeho návratu k vrcholovému sportu se dlouho spekulovalo. Konečný verdikt řekl on sám letos 18. srpna, kdy oznámil konec kariéry. „Dospěl jsem k závěru, že skákat se strachem nemá cenu. A taky do tréninku bych musel dávat asi čtyřikrát tolik než předtím, abych se dostal alespoň na stejnou úroveň,“ vysvětlil Mazoch a dodal, že v jeho rozhodnutí nesehrála žádnou roli jeho manželka Barbora. „Myslím si, že kondičně jsem na tom nebyl až tak špatně, ale když jsem si sedl na startovní lavičku, tak jsem jen vnímal, odkud fouká vítr a podobně. Hlava prostě nechtěla. Bylo to trénink od tréninku horší, tak jsem si řekl, že to nestojí za to se tak trápit,“ poznamenal Mazoch.

Mazoch dokončil Střední školu elektrotechnickou ve Frenštátě pod Radhoštěm a nyní pracuje u firmy Elektro Bartoš ve Frenštátě pod Radhoštěm. „Je to práce, která mě zatím hodně baví, a doufám, že mi to vydrží,“ uvedl Mazoch, pro nějž je momentálně další zábavou rodina, v podobě manželky Barbory a dcery Viktorie. „V rodině je vše v pořádku. Dcera roste jako z vody, i když ji člověk pořád musí hlídat. Ale je to super,“ vyznal se Mazoch.

U skoků by chtěl zůstat. Třeba jako manažer pro bratra nebo další kluky ve Frenštátě. „Určitě by mě bavilo trénovat malé. Myslím si, že nějaké zkušenosti mám a mohl bych jim něco předat,“ uzavřel bývalý skokanský talent.