Papamobil, Utopenec a Trisud. Tak se jmenovala plavidla, která se zúčastnila letošního recesního klání. Na trať ale nakonec vyrazili jen dva odvážlivci. Papamobil totiž začal po spuštění na hladinu nabírat vodu, a tak jeho dvoučlenná posádka sledovala závod ze břehu. „Musíme udělat větší propagaci, nějak mezi lidmi zapůsobit, zmínit se na valné hromadě i jiných akcích další účastníky,“ přiznal Karel Lutz, starosta dobrovolných hasičů z Albrechtiček, kteří akci každoročně organizují.

Kromě plavby po vodě připravili hasiči i soutěže pro diváky. Ti si mohli vyzkoušet jízdu trakařem, běh po deskách na vodní hladině či soutěž zvanou včeličky. „Je určena ženám a odkoukali jsme ji na letošních Hrách bez venkovských hranic,“ prozradil.

Vítězem letošní Neckyády se stal padesátiletý Eduard Janusch ze Studénky, který na Fojtovku zavítal už pošesté. „Úplně jsem letos na Neckyádu zapomněl. A kdybych nejel v pátek na kole přes Albrechtičky, tak tu dneska nejsem,“ popsal s tím, že až plakátek ho upozornil na chystanou akci. „Domů jsem přijel kolem páté hodiny a do sedmi jsem měl hrubou kostru hotovou.“ Při letošní tvorbě plavidla využil Janusch tří plechových sudů, které přivařil k sobě a do prostředního udělal díru jako na kajaku. „Pak jsem to nastříkal a zbytek dodělal dneska dopoledne,“ doplnil autor vítězné „lodi“.

Když už byl Janusch na vodě, chtěl pobavit diváky, a tak se na vodě pokusil o takzvaný eskymácký obrat. Dvakrát, ale vždy neúspěšně. „Ten první pokus byl ale vydařenější, vypadl jsem z toho když už jsem se soukal nahoru,“ řekl a dodal, že byl šťastný, že jeho Trisud plaval.