Památník Jana Amose Komenského ve Fulneku navštívil v nedávné době japonský komeniolog Hiroshi Matsuoka se svou chotí Yoshiko. Profesor tokijské univerzity, mimo jiné autor nejprodávanější učebnice Japonština pro každého, si do Fulneku udělal krátkou exkurzi z Muzea Komenského v Přerově, kam jezdí od roku 1999.

Tohoto sympatického japonského profesora spojuje s moravským bratrem Komenským společná láska k učení a jeho zdokonalování. „Narazil jsem na učební metody Komenského a začaly mne velice zajímat, protože vyučuji japonský jazyk. Zjistil jsem, že podobné metody vyučování měl i Komenský, a později ten zájem o něj přešel k tomu, jak hluboce jsou jeho myšlenky, filozofie a metody zakořeněné v různých evropských zemích,“ vysvětlil Hiroshi Matsuoka za pomoci překladatelky Karolíny Dolákové.

Matsuoka chtěl o tomto českém pedagogovi vědět více, a proto kontaktoval přerovské Muzeum Komenského, které poprvé navštívil v roce 1999. „Před několika lety četl pan profesor ve Vídni článek od Dagmar Čapkové o Komenském a tam zjistil, že někdo před tři sta padesáti lety vyučoval cizím jazykům tak, jako on v současné době. Zavolal k nám do muzea, jestli by se mohl podívat, a my jsme samozřejmě řekli ano. Přijel, podíval se a dneska je v Přerově myslím už posedmé,“ zasmál se emeritní ředitel Muzea Komenského v Přerově František Hýbl, který japonského hosta doprovázel.

Od té doby navštívil zahraniční host například Olomouc, Velehrad, Nivnici, Brandýs nad Orlicí či Pedagogické muzeum Jana Amose Komenského v Praze a v Uherském Brodě. „Před pěti lety jsem přednášel v Berlíně, kam jsem byl pozván, abych udělal přednášku v Institutu Komenského. Právě v Berlíně jsem si uvědomil souvislosti mezi Komenským a Německem. Tady v Česku jsem zase poznal historii moravských bratrů a to, jak jezdili na různé mise, a jejich odkaz,“ pronesl Matsuoka.

Všechny poznatky, které čerpá na svých cestách po stopách Komenského, přináší do Japonska svým studentům na univerzitě. „Už deset let povídám o Komenském svým studentům. Zpočátku tomu nechtěli věřit, že právě on je zakladatelem moderního učitelství jazyků. Ale poté, co jsem jim to neustále vysvětlovat a seznamoval je se skutečnostmi, postupně mi začali věřit a rostl i zájem o Komenského,“ uzavřel Matsuoka s klidným úsměvem.

V roce 2003 získal Hiroshi Matsuoka Medaili J. A. Komenského za celoživotní dílo a propagaci díla Učitele národů. V současné době se nejvíce zajímá o propojení pedagogických myšlenek Komenského s jeho filozofií.