„Pozvali jsme řemeslníky a výrobce od nás i z širokého okolí. Mělo by se jich sejít kolem dvaceti,“ uvedla Zdeňka Hanzelková, předsedkyně pořádádjícího českého zahrádkářského svazu v Libhošti, který letos slaví 50 let od svého vzniku. Zasloužený obdiv například sklízely figurky z kukuřičných listů, které představovala Marie Kočišová ze Vnorov.

„Moje tchýně to děla asi padesát roků a byla zakladatelkou této výroby, já to dělám osmý rok,“ uvedla. Výroba figurky, je hotový proces. Listy se musí vyprat, sířit, aby bylo bělější, může se barvit. „Musí se to namočit, aby se to při výrobě nelámalo, ale ne zase moc, protože potom se to třepí. Chce to odhadnout ten správný čas,“ prozradila Kočišová a dodala, že zaschnutí se figurka musí ještě zarovnat seříznutím.

Vedle ní vystavovala Hana Hladká z Ústí u Vsetína. Ta na výrobu věnečků březové proutí, krušpánek, seno a další materiály. Klasická vajíčka malovala přímo na místě roztaveným voskem Božena Pařenicová z Dolní Bečvy. Na jejím stole byly ale k vidění i vyškrabávaná pštrosí vejce, a také dírkovaná vajíčka. „To je teď nový trend. Dělá se to malou vrtačkou,“ pousmála se Pařenicová, která se výrobou kraslic zabývá už více než 25 let. „Šla jsem do muzea, jednou jsem si to vyzkoušela a už mi to zůstalo,“ poznamenala Pařenicová.

Domácí výrobce zastupovala Marie Eslerová s paličkovanými výrobky z krajky. „Dělám to asi dvanáct let. Naučila mě to známá na kurzu,“ uvedla Eslerová a dodala, že kromě vajíček dělá třeba zvířátka, kytičky nebo domečky. „Ty jsou ale hodně náročné, protože je tam hodně malých kousků Uvedl Esslerová.

Výstava věnovaná Velikonocům se konala od pátku také v Trojanovicích na tamní základní škole.