Všechny zásahy horské služby se týkaly následků pádů na lyžích. „Areál je špičkově připravený, podmínky k lyžování jsou ideální, navíc v okolních obcích probíhají jarní prázdniny, takže na hory míří i méně zdatní lyžaři a turisté. Troufám si říct, že na vině velkého počtu zranění posledních dní je těchto několik aspektů, které se teď sešly,“ zhodnotil situaci zasahující člen Horské služby Beskydy Čestmír Strack.

„Ve třech případech jsme museli kontaktovat rychlou záchrannou službu a jednou leteckou záchranku. Vrtulník transportoval poranění páteře a bérce, sanitka pak zranění hlavy, pánve a bérce,“ upřesnil typy zranění Čestmír Strack.

Zásah leteckých záchranářů v horách. Ilustrační foto.
Těžké úrazy na svahu. V Beskydech i v Jeseníkách skončily lyžařky v bezvědomí

V dalších devíti zásazích se jednalo o lehčí zranění, které nevyžadovaly transport zdravotnickou záchrannou službou, ve většině případů lehké naražení končetin. Tyto případy horská služba vyšetří a lyžaře následně propustí do vlastní, v případech dětí pak do rodičovské péče.

Ideální podmínky ve spojení s příznivým počasím táhnou na hory i tzv. sváteční lyžaře. Ti přestanou být při zaujetí okolní přírodou či děním na sjezdovce dostatečně obezřetní. Jejich jízda pak především vlivem vysoké rychlosti a ne vždy odpovídajícím schopnostem končí v mnoha případech pádem.

„Ač k několika zraněním došlo, musím návštěvníky skiareálu Bílá velmi pochválit. Až na výjimky mají všichni helmy, na svou bezpečnost opravdu dbají,“ uvedl Čestmír Strack. 

Lyžařská sezona běží naplno také ve známém slovenském středisku na Kysucích - Velká Rača. Snímky jsou ze střediska Dedovka. 11.02. 2023
Víkendové srovnání: naplno se lyžuje v Beskydech, v Polsku i na Slovensku

Pátek 10. února byl již klidnější. I tak museli horští záchranáři zasahovat čtyřikrát, ve dvou případech se jednalo o lehké poranění končetin, bohužel v dalších dvou museli volat k transportu do nemocnice vrtulník. 

„Spolupráce s provozovateli skiareálu Bílá je bezvadná, bezpečnostní opatření i situaci na sjezdovkách mají zvládnutou a na nastalé situace reagují pružně. Stejně tak nemohu než pochválit spolupráci s místní leteckou záchrannou službou Kryštof 5 a zdravotnickou záchrannou službou z Frýdku-Místku a Třince, se kterými spolupracujeme na denní bázi,“ uzavřel náčelník Horské služby Beskydy Radan Jaškovský.