Třeba před lety v Havířově vzali tuto tradici příkladně žáci Základní školy Františka Hrubína, kteří společně s učiteli připravili přihlížejícím zajímavý program. Děti vyšly od školy k řece Lučině, cestou zpívaly lidové písně a za doprovodu cimbálové muziky vhodily figurínu Morany do vody.

Podobné to bylo v sousední Karviné, kde se na akci dokonce převlékli do historických kostýmů. Žáci Základní školy Dělnická pak na splavu řeky Olše utopili Moranu – ztělesnění zimy.

Tradiční vítání jara s příchodem Velikonoc slavili například i v Mostech u Jablunkova, Příboře či Krnově. Všude se snažili dodržovat staroslovanský zvyk a „smrtku“ Moranu topit ve vodě.

Loučení se zimou v Ostravě-Vítkovicích

O navázání na tradice se pokusil také v Ostravě v roce 2011 TJ Sokol Vítkovice. Tehdy koncem března si děti (malé slečny) pro rodiče a blízké připravily malé pohoštění a krátký folklorní program. Ten předvedly ještě než vyšel průvod od Českého domu ve Výstavní ulici v Ostravě-Vítkovicích k řece Ostravici - podívejte se také ve fotogalerii níže na archivní snímky tehdejšího fotografa Deníku Miroslava Kuceje: