Webeditorkase omlouvá za záměnu citace! Omylem jsem uvedla v původním titulku výrok pana Milana Šturma a vložila jej do úst panu Jaroslavu Dvořákovi. Správně výrok patří Milanu Šturmovi, který je z ODS. Ještě jednou se hluboce panu Jaroslavu Dvořákovi omlouvám.

Téma odchodu Břetislava Gelnara, který se do vedení města dostal po komunálních volbách na podzim 2010, se v kruzích obeznámených s chodem radnice objevovalo již několik měsíců, a tak jeho krok pro mnohé nebyl velkým překvapením.

Rezignaci na starostu, a tím pádem i na člena rady, podal k nedělní půlnoci a jako oficiální důvod uvedl podlomené zdraví, což také řekl o den později na jednání zastupitelstva „Velice jsem zvažoval odstoupení ze své funkce. Zdravotní důvody mě k tomu ale donutily. Chtěl bych poděkovat všem, kteří se mnou spolupracovali, pracovníkům městského úřadu. Odcházím z dobrého kolektivu, dobře fungujícího, a jsem rád, že s vámi budu moci dále komunikovat jako zastupitel města,“ sdělil Gelnar.

Na jeho rozhodnutí reagoval jeho nejbližší spolupracovník, místostarosta Jaroslav Dvořák (ČSSD): „Mrzí mě, že vám zdravotní stav nedovolí pokračovat. Je od vás statečné si to přiznat a odejít. To zasluhuje uznání a velmi si toho vážím,“ uvedl. Své „díky“ připojil také opoziční zastupitel Milan Šturm z ODS, který na adresu rezignujícího starosty mimo jiné řekl: „Rád bych poděkoval za to, že zvážil připomínky ODS vzneseny na prosincovém zasedání zastupitelstva města, a děkuji mu za to, že odstoupil…Já osobně jsem velice rád, že se pan inženýr Gelnar nebude již nadále podílet na řízené destrukci městského úřadu a města, jakou současná koalice páchá.“ Proti tomu se ostře postavil druhý místostarosta Přemysl Kramoliš (SNK-ED) s tím, že jde o vrchol neslušnosti a nevkusu.

Po krátké pauze proběhla v radniční aule na Masarykově náměstí veřejná volba nového starosty. Jediným kandidátem byl sociální demokrat a místostarosta Jaroslav Dvořák. Ten získal díky podpoře spolustraníků, komunistů, nezávislých a dvojici nezařazených zastupitelů, Jaroslavu Kobsovi a Jiřímu Pometlovi, dostatečný počet 16 hlasů a přesedl do křesla starosty. Novou místostarostkou byla poté stejným poměrem hlasů zvolena radní Blanka Faluši (ČSSD).

Opoziční zastupitelé se s výjimkou jednoho, který se při hlasování zdržel, volby nového vedení města vůbec aktivně nezúčastnili. Exstarosta Ivan Týle (ODS) to zdůvodnil tím, že zastupitelé dostali dopis s datem 1. února o změně programu a rezignaci v sobotu, přitom veřejnost se to dozvěděla až těsně před pondělní schůzí zastupitelstva na radničním webu a v tiskové zprávě rozeslané médiím. „Přitom veřejný program zastupitelstva jste navzdory vašim proklamacím o transparentnosti změnili až několik hodin před zasedáním,“ připomněl Týle.

Pětatřicetiletý historik Jaroslav Dvořák, který byl ještě donedávna pracovníkem Muzea Beskyd ve Frýdku-Místku, je v současném novojičínském zastupitelstvu nováčkem. Po volbách před rokem a čtvrt se stal prvním místostarostou, nyní se ujal nejvyšší funkce ve městě. Figuruje také v nominaci ČSSD do letošních krajských voleb.