„Od hromadné otravy ryb jedovatým kyanidem uplyne v sobotu 20. března přesně půl roku. A to je dost dlouhá doba na to, aby veřejnost znala pravdu. Policie ale dosud žádné informace, které by se týkaly toho, kdo je původcem, nezveřejnila. I proto se k celé záležitosti budeme v Senátu opět vracet,“ řekla místopředsedkyně Senátu a senátorka za Přerovsko Jitka Seitlová (KDU-ČSL).

Té vadí i to, že se na informace o průběhu šetření vztahuje mlčenlivost.

Pochod za Bečvu ve Valašském Meziříčí, 20. února 2021
Bečvu nedáme! Protesty pokračují, tentokrát i s koupelí v řece

„Je potřeba se zamyslet nad tím, jestli je v pořádku, že se tají věci, týkající se poškození životního prostředí a ohrožení zdraví. U složitých případů trvá šetření půl roku, což je doba, kterou lze respektovat. Ta lhůta ale právě uplynula. Znovu se proto obrátím na státního zástupce, aby prověřil, zda nedochází k neodůvodněným průtahům. Budí to totiž dojem, že chtějí věc zamést pod koberec,“ soudí senátorka.

Vznik komise se zadrhl

Zřídit vyšetřovací komisi Poslanecké sněmovny, která by shromáždila veškeré podklady k ekologické katastrofě na řece Bečvě, prověřila případnou trestní odpovědnost za zjištěná pochybení a vyhodnotila správnost postupu dotčených orgánů státu, jejich případná pochybení či liknavost, navrhli nedávno poslanci za KDU-ČSL.

Jenže vznik sněmovní vyšetřovací komise se těsně před hlasováním zadrhl.

„Když vidíme, jak se vyšetřování vleče a kolik je kolem toho nejasností a pochyb, navrhli jsme zřízení vyšetřovací komise. Proběhla k tomu diskuse a všechny kluby se vyjádřily. Většina byla pro její schválení, ale nakonec se věc odložila kvůli obstrukcím ze strany hnutí ANO. Budeme usilovat, abychom tento návrh dostali příští týden do fáze hlasování,“ uvedl šéf KDU-ČSL a poslanec Marian Jurečka.

Protestní pochod za Bečvu ve Valašském Meziříčí, 24. ledna 2021
Znalce kvůli výroku o Deze "řeší" policie. Tlak na inspekci v kauze Bečva sílí

Otrava kyanidem zamořila v neděli 20. září loňského roku čtyřicet kilometrů dlouhý úsek od Choryně u Valašského Meziříčí až po Přerov a zcela ochromila život v toku. Rybáři odvezli do kafilérií nejméně čtyřicet tun uhynulých ryb. Policie avizovala, že dojde 20. prosince ke zveřejnění znaleckých posudků a mnozí se k tomuto datu upínali.

Policie: Čekáme na znalce

Znalec Jiří Klicpera už ale dvakrát požádal o odklad. Svůj postoj obhajuje.

„Je to otázka dohody a plnění mezi mnou a policií - ta je zadavatel a rozhoduje, co všechno je nutné doplnit. Posílají mi stále nové podklady, protože se objevují nové informace. Je to opravdu složitá věc a posudek se musí napsat tak, aby byl správný - a hlavně nevyvratitelný,“ vysvětluje znalec Jiří Klicpera.

Zkoumání podle něj zahrnuje celou řadu souvisejících oborů.

Tiskový brífing v areálu čistírny odpadních vod a laboratoří firmy Vodovody a kanalizace (VaK) Vsetín k opatřením na řece Bečvě.
Vodu v Bečvě pohlídá speciální zařízení, na znečištění upozorní perloočky

„Je to multidisciplinární práce a posuzuji celou řadu disciplín od hydrauliky až po hydrochemii. Vracím se i do historie, protože se vodním tokem krátce po otravě prohnala povodňová vlna,“ upřesnil s tím, že se kvůli medializaci případu ocitl pod palbou kritiky různých anonymních pisatelů.

„Ani nyní nejsem schopen přesně říci, kdy zpracování znaleckého posudku uzavřu,“ doplnil.

Nové poznatky, které by stály za zveřejnění, nemá k dispozici ani policie.

„Trestní řízení jsme dosud neuzavřeli, protože vyšetřování čeká na znalecký posudek. Budeme čekat, až ho znalci vyhotoví - a v podobných případech to většinou trvá půl roku,“ řekla mluvčí vsetínské policie Lenka Javorková.

Je suis Bečva

Hromadná otrava ryb v řece Bečvě kyanidem nenechává spát aktivisty, kteří se pravidelně scházejí na demonstracích a požadují důsledné vyšetření okolností ekologické havárie.

Úhyn ryb na řece Bečva v okolí hustopečského mostu v neděli 20. září odpoledne.
Nevyšetřit otravu na Bečvě, to je podle mě ostuda, říká šéf rybářů Trybuček

„Cítíme povinnost ptát se na příčinu, trvat na nápravě a zajištění toho, aby se podobná katastrofa neopakovala. Usilujeme o to, aby se nad katastrofou nezavřela voda mediální pozornosti,“ píšou na svém webu aktivisté, kteří zorganizovali výzvu s názvem Je suis Bečva.

Cedule s nápisem „Je suis Bečva“, které se objevily na mostech na různých místech naší republiky, mají upozornit na to, že „Všechny řeky jsou teď Bečva.“