„Sníh nad zlato!“ mohli by letos volat provozovatelé vleků na Novojičínsku. Jediným místem, kde je jakási možnost lyžovat, jsou Pustevny. I tam se ale první lyžaři spustili z kopce dolů až jeden den před nedávnými vánočními svátky. „V omezeném provozu jezdil vlek na Lokomotivě a část malé sjezdovky,“ připomněl situaci Karel Šrubař z lyžařského klubu Ski alpin Pustevny, který provozuje vleky, běžecké tratě a lanovku na Pustevnách. „Postupně jsme zprovoznili sjezdovky pod Šumnou a dětský provazový vlek,“ pokračoval Šrubař s tím, že měli v úmyslu zprovoznit i některá další místa.

Na sjezdovkách v okolí měst na Novojičínsku je vidět větší či menší vrstvy sněhu, ale ten k lyžování není. „Zatím ani nezasněžujeme, nemá to cenu. Asi by to byly zbytečně vynaložené peníze,“ uvedla k situaci na sjezdovce Červený kámen jedna ze zaměstnankyň Správy sportovišť Kopřivnice.

Vůbec se zatím nepokoušejí zasněžovat ani v nedalekém Rybím, kde mají smůlu už druhým rokem. Loni se jim prosinci porouchalo čerpadlo, potřebné pro zasněžování a součástku z Itálie dostali až v únoru. Byli tak odkázáni na přírodní sníh, který moc dlouho nevydržel. Letos jej na dvou sjezdovkách nemají skoro vůbec. „Máme trochu přírodního sněhu asi do půlky vleku, ale uměle zasněžovat zatím nebudeme kvůli vysokým teplotám,“ vysvětlil jeden z provozovatelů vleku Jiří Hanzelka. „Vím, že už kdysi byla jedna sezona, kdy se jezdilo jenom tři dny. Ale toto zatím nebylo. Přitom máme všechno připravené,“ posteskl si Hanzelka.

Částečně zasněžená je také sjezdovka na Svinci nedaleko Nového Jičína. Uměle tam ale také zatím nezasněžují. „Nemá to zatím smysl. Je teplo,“ řekl Pavel Andrýsek z Lyžařského klubu Svinec. Podle něj byla podobná sezona před osmnácti lety a ještě dříve v roce 1965. „Nezbývá než čekat na sníh nebo na mráz. Ale spíše mají jít teploty do plusu, takže je to katastrofa,“ dodal Andrýsek.

Poměrně hodně zasněžené se zdají sjezdovky v HeiParku v Tošovicích u Oder. „Přes Vánoce jsme měli v provozu jenom dětskou sjezdovku, ty velké sjezdovky návštěvníci využívali k sáňkování a bobování. Toho sněhu zatím nebylo tolik, aby se dalo lyžovat,“ sdělil Jiří Šindler z HeiParku a dodal, že vzhledem k tomu, že meteorologové zatím nehlásí nějaké výrazné ochlazení, tak se s lyžováním příliš počítat nedá.

Provozovatelé lyžařského areálu ve Slatině u Bílovce byli na telefonech k nezastižení, webové stránky Ski Slatina ale hovořily jasně – vleky: mimo provoz, sezona: nezahájena.

Lépe na tom není ani Lyžařské středisko Veřovice, kde vychovávají bežecké naděje, a také provozují vlek. „Je tam sice nějaký sníh, ale není upravený. I proto jsme museli víkendové mistrovství republiky v dorostu přesunout na Pustevny,“ sdělil sekretář klubu Jakub Satek s tím, že si nepamatuje, že by v lednu nebylo tolik sněhu, aby se dalo lyžovat. Nedostatek sněhu veřovickému klubu hodně komplikuje život. „Musíme za sněhem pořád někam jezdit, což nás stojí nemalé peníze,“ podotkl Satek a dodal, že vzhledem k tomu, jak se letošní zima vyvíjí, tak se zatím ani nepokoušeli uměle zasněžovat sjezdovku. „Aspoň na těch Pustevnách to funguje. Ty podmínky v nižších polohách jsou špatné,“ uzavřel Satek.