Prostor za dílnami Effatha ve Školní ulici v Kopřivnici tvoří v současné době asfaltové hřiště, které je lemované travnatým pásem se stromy, v jeho zadní části je větší travnatá místo s vyvýšeninou a zmíněným betonovým potrubím

Právě prostor za sociálně terapeutickými dílnami se stal předmětem jednoho projektu zařazeného do takzvaných Koprojektů, na něž město Kopřivnice vyčlenilo jeden milion korun z participativního rozpočtu. Projekt se týká vzniku smyslové a terapeutické zahrady za sociálně terapeutickými dílnami Effatha a mezi pěti návrhy získal v nedávném hlasování občanů nejvíce hlasů.

Vysypaná tabule skla v proskleném pavilonu v Kopřivnici.
Něco se nepovedlo? V novém pavilonu v centru Kopřivnice se vysypala tabule skla

Zuzana Hrnčiarová, předkladatelka vítězného Koprojektu, nastínila, že prostor, který aktuálně slouží zejména k venčení psů a přespávání osob bez přístřeší, by se měl proměnit v mezigenerační zahradu, která bude sloužit k zábavě a odpočinku veřejnosti i klientům Effathy. Hned vedle stojí bytový dům, jehož obyvatelé by změnu jistě také přivítali. „Zahrada by měla působit na všechny smysly. Bude tu spousta aktivit pro děti i seniory, například discgolf, dřevěné piškvorky, vyvýšené záhony, bosochodník, chceme opravit hřiště a také upravit kopec na sáňkování,“ upřesnila Zuzana Hrnčiarová s poděkováním všem, kdo projekt podpořili.

Chata Koksař v Trojanovicích, která se má proměnit v bytový dům - 8. listopadu 2023.
Z chaty Koksař moderní byty? Proměna v Trojanovicích se blíží

Tisková mluvčí Kopřivnice Lucie Macháčková doplnila, že z celkového množství 1298 platných hlasů získal projekt smyslové a terapeutické zahrady 466 hlasů. Na druhém místě s 324 hlasy skončila obnova dětského hřiště za Katolickým domem a na třetí příčce s 311 hlasy se umístil záměr vytvořit odpočinkové místo U Hurského. „Realizace vítězného projektu se uskuteční v příštím roce,“ doplnila Lucie Macháčková.