Již delší dobu poukazuje místostarosta Fulneku Jaroslav Štekbauer na narůstající vandalismus zejména v centru města. „Myslíme si, že je ten nejvyšší čas, aby město Fulnek zřídilo městskou policii v podobě jednoho strážníka, tak jako to mají v Šenově u Nového Jičína nebo Starý Jičín. Oba starostové nám při konzultaci řekli, že se jim to osvědčilo,“ uvedl Štekbauer a dodal, že strážník by mohl začít fungovat od 1. ledna 2010.

Nato Štekbauer vyhlásil diskuzi k danému bodu, ovšem nikdo se nezapojil. Při následném hlasování ale pro záměr zřízení městské policie zvedlo ruku jen osm zastupitelů z celkového počtu jednadvaceti členů, které má fulnecké zastupitelstvo. To Štekbauera poněkud zaskočilo. „Nechal jsme vám dost času na vyjádření,“ poznamenal. „Děkuji vám, že jste neschválili záměr zřízení městské policie, protože asi nemáte obavy o majetek a věci Fulneku,“ podotknul ještě. Zastupitelka Jana Mocová se pokusila k věci vyjádřit, ale Štekbauer tento bod striktně ukončil.

Mocová se ke slovu na toto téma dostala v diskuzi. Ocenila zájem vedení města o bezpečnost, ale zpochybnila záměr zřízení městské policie o jednom člověku. „Víme, že policie tady nemá nějaký větší problém a zvládá to,“ řekla Mocová a doporučila, aby se město raději orientovalo na rozšiřování kamerového systému, který již začalo používat.

„Nesouhlasím s tím, že kamery by mohly suplovat nějakého strážníka. On totiž bude sloužit někdy ráno, jindy odpoledne či v noci. Žádný vandal nebude vědět, kdy se objeví,“ argumentoval místostarosta a upozornil, že zatímco pokuty Police ČR jdou do státního rozpočtu, pokuty od městského strážníka by šly do rozpočtu města. Zároveň připomněl, že loni ve Fulneku zaznamenali 342 přestupků. „Když bude každý po tisícikoruně pokuty, tak ten strážník si na sebe vydělá,“ zmínil se Štekbauer.

Mocová oponovala tím, že městská policie by měla uplatnění, pokud by strážníků bylo více. „Co se týče pokut, ze Studénky vím, že řadu těchto činů páchají lidé, kteří nemají peníze. Takže oni to na místě nezaplatí a bude se to muset vymáhat. S tím jsou další problémy,“ dodala Mocová.

Štekbauer se snažil ještě zvrátit názor tím, že řekl, že se město snažilo dohodnout s Bílovcem či Odrami o případné meziměstské výpomoci. „Všude mi ale řekli, že městská policie tam má tolik práce, že výpomoc pro jiné město nepřichází v úvahu. A mají tam Policii České republiky. Takže je vidět, že městská police má své opodstatnění,“ zdůraznil Štekbauer.

„Jenže situace v Odrách a v Bílovci je zcela jiná, než ve Fulneku. Nedávno jsem se bavil s velitelem z Oder a ten říkal, že můžeme být rádi, že to nemáme jako tam,“ přidal se do diskuze zastupitel Jiří Kvita.

Zastupitel Miroslav Kopřiva ještě řekl, že rozpočet by náklady na jednoho strážníka unesl, oponenty této myšlenky ale nepřesvědčil.