Jezdci v čele s „Křížovým otcem“, čili Kreuzvaterem, s krucifixem v ruce, nejprve zazpívali píseň "Aleluja, zdráv buď náš milý Spasiteli“, poté objeli kostel sv. Jana Křtitele a sv. Barbory a vydali se přes pole a louky do vzdálenější části vesnice.

Jejich velikonoční rajtování, jak se tomuto obyčeji říkává, je dlouhé několik kilometrů a než objedou celou vesnici včetně osady Nové Dvory, trvá to téměř tři hodiny. Zpěvem za doprovodu vesnické muziky zvěstují sousedům zmrtvýchvstání Ježíše Krista a žehnají tím zároveň i budoucí úrodě. Jízda končí u pomníku padlých pod kostelem za vyzvánění zvonů. Závěr slavnosti se odehrává v místním kostele sv. Jana Křtitele svátostným požehnáním a průvodem jezdců a věřících okolo kostela.

close Velikonoční Jízda okolo osení (taky rajtování), 31. března 2024, Lukavec. Tato tradice je v Lukavci více jak 400 let stará. Podobnou tradici udržují již jen v Německu Lužičtí Srbové. info Zdroj: Deník/Lukáš Kaboň zoom_in Velikonoční Jízda okolo osení (taky rajtování), 31. března 2024, Lukavec. Tato tradice je v Lukavci více jak 400 let stará. Podobnou tradici udržují již jen v Německu Lužičtí Srbové.

Tradice přežila nacisty i komunisty

Letos jezdcům díky teplému počasí nebyla zima, zato je potrápil silný jižní vítr. To ale byly stále dobré podmínky. Aleš Ohnheiser, člen místního Sokola, který stejně jako v minulých letech tuto lukaveckou velikonoční tradici dokumentoval, zavzpomínal, jak v roce 2013 pár hodin před jízdou napadlo asi 30 centimetrů sněhu a navíc hodně foukalo. Přesto vyjelo devět koní a objelo vesnici zkrácenou trasou.

„Nikdo už neví, jak stará je tato tradice, pravděpodobně z doby těsně po bitvě na Bílé hoře, kdy hordy rozpadlých vojsk přepadávaly města. Také naše město bylo přepadeno, ale za pomoci sedláků na koních, kteří se sjeli na velikonoční jízdu, se podařilo útok odrazit," přibližuje historické kontury Jízdy okolo osení lukavecký patriot.

Pokolikáté se jízda jela, nikdo neví. Aleš Ohnheiser ale připomíná, že tato unikátní tradice přežila staletí, války, nacismus i komunismus. „Za komunistů byly snahy tuto tradici utlumit. Soudruhům vadilo, že jezdci zpívají náboženské písně. Tak někdo přišel s tím, aby jezdci zpívali písně budovatelské a vozili transparenty s hesly, které tehdy byly v kurzu. Naštěstí k tomu nedošlo,“ vzpomíná se smíchem Ohnheiser.

Ani za covidu Lukavečtí tradici nepřerušili a jezdci na jízdu vyrazili i přes zákaz vycházení „načerno“. Taky to ničemu nevadilo.

Kromě 400 let trvající tradice se lukavecká Jízda okolo osení může pochlubit dalším rekordem. Dlouholetý organizátor a duše tohoto zvyku Václav David jel jízdu už více než padesátkrát, což je asi mezi jezdci, kteří kdy jeli, rekord. V roce 2013 převzal jeho úlohu hlavního jezdce jeho syn, kněz Jan David.

Dokud byl ještě zdravotně ve formě, rád se na Jízdu okolo osení vydal také předloni zesnulý biskup ostravsko-opavský František Václav Lobkowicz.

Lukavecká tradice je v Česku unikátní. Podobnou tradici udržují už jen v Německu Lužičtí Srbové.