Úterý 6. listopadu se do kroniky města Bílovce zapíše jako významný den. Zpět na věž kostela svatého Mikuláše se po téměř třech měsících vrátila báň. Samotnému vyzdvižení předcházely pečlivé přípravy. Unikátní událost si nenechali ujít zástupci města, žáci z bíloveckých škol, ani množství kolemjdoucích.

Nová báň je vyrobená podle dobových postupů. Jaroslav Remeš z tesařství Remeš, které vyrobilo celou dřevěnou konstrukci báně, přiblížil průběh prací: „Na zemi to netrvalo dlouho. Dlouho trvalo, než se to rozebralo, zednické práce a vše, co s tím souviselo. Na konstrukci věžičky se dělalo asi měsíc a půl." Mistrovský kus se skládá z věžičky a hrotnice. Dřevěná konstrukce je potažená měděným plechem. „Jedna báň váží tři tuny a ta druhá tak tunu a půl. Jsou vyrobené z modřínu, který je kombinovaný se smrkem, a hrotnice je dubová. Mělo by to vydržet zase sto let. Původní báň byla z doby kolem roku 1700 a v roce 1925 byla rekonstruovaná. Dokumenty, které se našly zapečetěné ve věži, měly tento letopočet," přidal několik zajímavostí Jaroslav Remeš. Opravy kostela pokračují shodně s plánem a podle stavbyvedoucího Františka Papšíka nebyly se stavbou žádné problémy. „Akorát jsme trošku měnili statiku, abychom pomohli stavbě. Byly tady dřevěné podzednice, nějaké uhnilé dřevěné trámy, které se měly zazdívat jenom cihlami. Nakonec jsme se domluvili, dřevěné trámy se vyházely a místo cihel se tam dala armatura a zalilo se to betonem, aby to bylo lépe zpevněné po statické stránce," řekl stavbyvedoucí.

Termín dokončení všech oprav je 30. dubna. „Ty nejhorší práce máme udělané. Teď máme udělat štuk, výmalbu fasády, a to záleží, co nám povolí počasí. Do Vánoc bychom chtěli mít věž hotovou a sundané lešení. Jak jsme tu nesoudržnou omítku osekávali, tak tam nebyly dva centimetry, ale někde šest i osm, a v tomhle počasí to bude dost dlouho zrát," sdělil František Papřík.

V pondělí 12. listopadu se v kostele sv. Mikuláše uskuteční další slavnostní událost. Do kovových schránek budou vloženy materiály a dokumenty, které budou uloženy do makovice věže kostela.

SIMONA MIKŠOVÁ